Na víkendovém setkání České speleologické společnosti Speleoforum obdržel „Zvláštní cenu ČSS“ objev biospeleologa Správy jeskyň ČR Romana Mlejnka, který se svým kolegou Vratislavem Ouhradkou v loňském roce zmapovali rozsáhlý podzemní systém. „Jedná se o víceúrovňový kombinovaný systém jeskyní a propastí, jehož délka zahrnuje více než 27 kilometrů podzemních prostor,“ sdělil nám včera Roman Mlejnek, a pro zajímavost upřesnil, že rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším místem komplexu je 105 metrů, přičemž některé „propastné“ části systému spadají do hloubky až 70 metrů.

Jak nám dále Roman Mlejnek prozradil, byla při objevování prostor v maximální možné míře využita speleologická lanová technika. „Řada partií je těžko přístupná i na povrchu, uvedl Mlejnek. Věděli jsme, že tam jsou zajímavé prostory, ale nečekali jsme, že to bude tak veliké,“ řekla ředitelka Správy CHKO Broumovsko Hana Heinzelová.

Podzemní systém leží mimo značené turistické okruhy v mimořádně nepřístupném terénu v klidové části přísně chráněné části rezervace. „Jeho zpřístupnění veřejnosti proto rozhodně neplánujeme,“ řekla Heinzelová. Přítomnost člověka by podle ní také ohrozila zvláštní mikroklima jeskyní.

Pohyb návštěvníků v Teplických skalách budou nyní ochránci pečlivěji sledovat. Případné neukázněné návštěvníky bude čekat pokuta. Heinzelová také varovala, že průrvy jsou mnohdy překryté měkkým materiálem a hrozí proboření