Průměrná domácnost si tak ve svém rozpočtu bude muset na vytápění vyhradit i o několik stovek navíc.
Ze současných 488 korun se cena za gigajoule (GJ) dodávaný městskou společností Tepelné hospodářství od nového roku vyšplhá na necelých 510 korun s DPH. Průměrná domácnost, která bydlí v třípokojovém bytě a ročně spotřebuje 30 GJ, tak zaplatí o zhruba 600 korun víc než dosud. „Když to rozpočítáme, vychází to na padesát korun měsíčně," říká ředitel a předseda představenstva Tepelného hospodářství Jiří Seidler, které dodává teplo do 24 tisíc domácností v Hradci.
Situace je tak trochu paradoxní – dodavatel podraží víc, než samotný výrobce, i když jen nepatrně. „Nárůst ceny tepla se odráží od nárůstu cen tepla od našeho dodavatele EOP," vysvětluje důvod zdražování Jiří Seidler. Zvyšování by však mohlo mít i druhý rozměr – jednoduše vydělat víc peněz. Nahrává tomu fakt, že královéhradecká radnice nedávno oznámila, že chce z Tepelného hospodářství získat větší dividendu – kolem 15 milionů, namísto dosavadních deseti. Společnost je v jejím stoprocentním vlastnictví a musela začít více vážit své finance a taky šetřit. „Domnívám se, že tam není důvod, aby docházelo k nějakému navyšování ziskovosti a rozhodně bych s tím nesouhlasil," míní opoziční zastupitel Martin Hanousek.
Ceny tepla se v krajské metropoli mírně zvyšují už několik let, nahoru je táhne mimo jiné inflace. Od roku 2011 se jeho cena zvedla o 37 procent. Stále však v celorepublikovém měřítku patří mezi nejnižší.