Práce na rekonstrukci hradeb v tomto místě začaly vloni v létě, ale po několika týdnech je na půl roku přerušil archeologický výzkum. Archeologové zde například objevili pozůstatky opevnění a hradeb, rybářskou branku, kanalizační stoku plnou keramických střepů či grotu, tedy jakousi umělou jeskyni. „Jsou to významné objevy. Přinášejí jiný pohled na vývoj opevnění a jeho osudy po tom, co přestalo fungovat jako hradba,“ uvedl před časem archeolog Radek Bláha z Muzea východních Čech v Hradci Králové.

„Práce na rekonstrukci hradeb jsme obnovili na jaře letošního roku a termín dokončení, což je září příštího roku, i přes půlroční zdržení dodržíme,“ uvedl Petr Jedlinský z firmy Stavremo–PCE. „Opěrné zdi jsou už ze tří čtvrtin hotové. Z devadesáti procent budou postavené nově, ale z prvorepublikových cihel,“ doplnil informaci.

Vchody do parčíku budou po dokončení dva: z Gočárova schodiště Na Kropáčce a zhotoveným průchodem ze schodiště Bono Publico. V zahradě lidé po zpřístupnění najdou například čtyři fontány, z nichž jedna má stylizovat vodopád. Ten vznikne v místě, kde byla objevena původní zahradní nádržka. Dále se tam objeví kaskádové schodiště, cestičky, lavičky, altán, pergoly a obnovené další prvky zahradní architektury.

„Celkové náklady na rekonstrukci hradeb se budou pohybovat kolem 50 milionů korun. Zhruba 19 milionů bude tvořit dotace z Evropské unie,“ řekl mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda.

Stavbaři by letos chtěli dodělat technologickou šachtu pro ovládání kašen a závlah, kaskádové schodiště, případně opěrné zdi. Na letošní rok by jim zbyly chodníky, altán, pergoly, veřejné osvětlení a osázení zelení.

Nejnáročnější bude podle stavbařů zhotovení technologické šachty. „Zejména rozsahem prací a množstvím prostupů, které do ní povedou. S tím jsou spojeny přeložky kanalizací za provozu. Provoz domů v okolí to totiž nesmí nijak omezit, nad námi je hotel, vojenská správa… Musíme si s tím poradit,“ míní stavbyvedoucí Tomáš Macháček.