Další bývalý vojenský areál, který město získalo od armády, se pokusí „střelit“ hradecká radnice. Po Nálepkových kasárnách u Divadla Drak je tentokrát na prodej rozsáhlý objekt Vrbenského kasáren nedaleko Adalbertina.

„Během května chceme vypsat výběrové řízení na investora a kupce, který dům zrekonstruuje. Pokud půjde všechno bez potíží, vítěze by zastupitelé mohli vybrat do konce září,“ uvedl náměstek primátora Josef Malíř.

Kasárna město dostalo od armády vloni v říjnu. Vypsání tendru schválili zastupitelé už v lednu 2010. Vyhlášení soutěže však dosud bránilo digitální zaměření objektu, který pro město provádí soukromá firma. „Nechceme prodávat zajíce v pytli. Po průzkumu budeme přesně vědět například to, jaké má dům rozměry a v jakém stavu vlastně je,“ objasnil Josef Malíř.

Rekonstrukce budovy, kterou z jedné strany už řadu let hyzdí dřevěné lešení, by měla podle odhadů radnice stát sto až dvě stě milionů korun.
Investor může vojenský areál přestavět na byty, kanceláře, obchody či služby. Při přestavbě se však bude muset držet požadavků památkářů.

„Budeme preferovat projekty ze sociální sféry, školství či zdravotnictví. Některé zájemce však může odradit vypracování studie za statisíce korun. Když se do soutěže nikdo nepřihlásí, budeme muset rozhodnout, jak postupovat dál,“ řekl Malíř.

Vedení radnice nicméně věří, že se i přes globální hospodářskou krizi najde firma, která se chátrajících kasáren chopí a přestaví je. Před čtyřmi lety město stejným způsobem získalo investora na přestavbu Nálepkových kasáren v centru města. V soutěži tehdy vyhrála hradecká stavební firma Stako, která v takzvaném Tereziánském dvoře vybudovala byty, hotel a novou provozní budovu Divadla Drak.

Radnice žádá o veškerý nepotřebný majetek armády ve městě. V minulosti dostala letiště ve Věkoších, už před rokem 1989 město získalo Gayerova kasárna.

RADEK ŠPRINC, ČTK