Přestavba Nálepkových kasáren u Divadla Drak v blízkosti městského centra se po dvou letech práce chýlí ke konci. V unikátním souboru staveb, kde se snoubí vojenská historie s moderní architekturou, by už letos mohly bydlet první rodiny.

„Bytové domy s dvaačtyřiceti byty a provozní budovu Divadla Drak dokončíme ještě letos. S kolaudací hotelu počítáme v květnu příštího roku,“ potvrdil Petr Kulda, jednatel firmy Stako, která je investorem celého projektu.

Společnost získala kasárna od města v roce 2006, kdy vyhrála soutěž o nejlepší projekt přestavby. Ta začala v následujícím ro­ce. Podle původní dohody mělo Stako za areál zaplatit čtyřiadvacet milionů korun. Avšak kvůli lepší kontrole stavby ze strany města mělo k převodu budov a pozemků do vlastnictví firmy dojít až po kolaudaci. To však už neplatí.

„Zastupitelé schválili žádost společnosti Stako, která chtěla převést pozemky pod bytovými domy. Stavba je v takové fázi, že k odchylkám od původního projektu už s největší pravděpodobností nedojde. Proto zastupitelé návrh přijali,“ uvedl mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda.

Investor zdůvodnil prosbu snadnějším prodejem bytů. „Chceme prodávat byty včetně podílu na pozemku, kde dům stojí. Za půdu už jsme navíc zaplatili. Hned na začátku jsme složili zálohu ve výši poloviny dohodnuté ceny,“ řekl Petr Kulda.

Firma původně počítala s tím, že Tereziánský dvůr vybuduje za 300 milionů. Cena se nakonec vyšplhala na 375 milionů korun.

Kromě bytových domů bude jeho součástí čtyřhvězdičkový kongresový hotel se 160 lůžky. „Ten vzniká v čelní budově u zdravotnické školy, která je památkově chráněná. Objekt byl jako jediný z celých kasáren součástí městských hradeb. Jde o bývalou zbrojnici,“ dodal Kulda.

Objekt Divadla Drak bude ukrývat zkušebnu, další sál s možností otevřít jednu stěnu do parku, výtvarnou dílnu, sklady a také muzeum loutek ve formě labyrintu s audio či videoukázkami inscenací.

Obyvatelům a hostům kongresového hotelu by měl sloužit také parkovací dům pro 150 automobilů, který bude z poloviny zapuštěný do země. Na jeho střeše vznikne parčík s divadelní scénou.

Více informací najdete ZDE: