Chtěli omezit množství výherních hracích automatů. Přijetím vyhlášek si ale od problémů s kriminalitou a gamblery města a obce pranic nepomohly.
„Rozhodli jsme se, že omezíme počet hracích automatů v centru města, zakázali jsme jejich provoz v okolí škol,“ vysvětluje starosta Moravské Třebové Josef Ošťádal.

Provozovatelé si proto pořídili elektronické terminály místo klasických automatů a nemuseli žádat o souhlas město. „Ten jim udělilo ministerstvo financí,“ poukazuje na systém starosta.

Město tak nic nevyřešilo. Rušení nočního klidu, kriminalita nabalující se na gamblerství zůstává, jen peněz v městské kase má Třebová méně. Ty totiž provozovatelé z nových automatů platit městu nemusejí.

„Zabývali jsme se v radě problémem výherních hracích automatů, ale zjistili jsme, že je to bezpředmětné a provozovatelé by mohli omezující vyhlášku obejít,“ popisuje situaci ve Svitavách místostarosta Jaroslav Klodner.

Starostové poukazují na špatný zákon. „Problémem se budeme zabývat na radě Svazu města a obcí,“ předesílá Ošťádal, který v ní zastupuje Svitavsko.
„Rádi bychom prosadili změnu, aby si obce rozhodovaly samy, kde a kolik výherních hracích automatů povolí,“ představil návrh Ošťádal.
Rozhodně by tak o nich neměli rozhodovat ministerští úředníci, kteří situaci v jednotlivých městech a obcích neznají. (ap)