Podle oficiálních informací se k bombovým útokům přihlásil Islámský stát, který stojí i za listopadovým masakrem v Paříži. Tehdy džihádisté povraždili 127 lidí.

Život v Bruselu se uprostřed čilého pracovního týdne náhle zastavil, úřady lidem nařídily nevycházet, vláda vyhlásila nejvyšší stupeň ohrožení.  Obyvatele v ulicích vystřídala armáda a policie.

„Byl to  pro mě hrozný šok. Přečetla jsem si to v úterý ráno na internetu," vzpomíná teprve čtrnáctiletá Michaela Josefová z Hradce Králové. Z Belgie se vrátila v neděli pozdě večer, tedy jen pár desítek hodin před útoky.

„Jela jsem tam soutěžit na mezinárodní plavecké závody, dorazili jsme s ostatními už v pátek," popisuje mladičká plavkyně. Strach podle svých slov během pobytu měla.

„Nesmírně jsem si oddychla, že už jsem doma. Když jsem pak viděla ty fotografie a videa, bylo to hrozné," popisuje.

Z hrůzné tragédie se bude Brusel teprve vzpamatovávat, ostatní evropské země však už přijaly zvýšená bezpečnostní opatření, včetně České republiky. V zemi společně s policisty hlídají strategická místa řádově stovky příslušníků armády. Posílena byla i ochrana blízkého pardubického letiště.