Šestým dílem pokračuje nový seriál Deníku „Královéhradecké vily“. Tentokrát se zaměříme na dílo architekta Waiganta, Tesařovu vilu na Pražském Předměstí.

Jednou z takových staveb je i Tesařova vila na Pražském Předměstí, která je zapsaná v seznamu chráněných kulturních památek České republiky. Známá stavba nedaleko Střelecké ulice se těší zájmu architektů i kolemjdoucích.

Slavné dílo architekta Bohumila Waiganta

Architekt Bohumil Waigant, který v Hradci Králové realizoval reprezentativní vilu pro Václava Tesaře a jeho ženu Luisu, byl už předtím pověřen dohledem nad jinou slavnou stavbou.

Proslulý autor Jan Kotěra mu svěřil stavbu objektu, který vstoupil do dějin světové architektury - hradeckého muzea.

Bohumil Waigant postavil Tesařovu vilu v puristickém stylu s detaily expresionismu a art deco, které jsou nejvíce patrné v zachovaných interiérech domu. A to především v rozsáhlé schodišťové hale, která je vybavena volným i vestavěným autorským mobiliářem.

Každé průčelí domu je jedinečně uspořádané do obytných prostor. Do suterénu čtvercového půdorysu je situováno technické zázemí a samostatně přístupný byt domovníka. Symetricky komponované centrální průčelí s balkonem střídá ve vstupní partii expresivně pojatá fasáda, charakterizovaná množstvím obdélníkově orámovaných okenních otvorů.

Přízemí je pojaté jako reprezentativní prostor s jídelnou a obývacím pokojem. Architekt navrhl kolem schodišťové haly obklad z černohnědého dubového dřeva, odkud je přístupné ložnicové patro, na němž se nacházela pracovna majitele domu.

Realitní kanceláře za dům nabízejí luxus

V roce 1985 přešla vila do majetku rodiny Šimkovičových, kteří nyní šestipokojový dům rozdělili na více bytových jednotek.

Frekventovaná část města a atypická stavba, která je v seznamu chráněných kulturních památek, zaručuje Tesařově vile neoddiskutovatelnou prestiž.
,,Občas nás navštěvují studenti architektury, kteří si dům fotí a kreslí,“ konstatoval současný majitel Dušan Šimkovič, který pracuje jako lékař.

O třípodlažní vilu na pozemku 1200 m² se marně pokoušejí realitní kanceláře, které rodině Šimkovičových výměnou za Tesařovu vilu nabízejí dům i s vybavením. Avšak současní majitelé nemají v úmyslu dům, jejž současně obývají čtyři členové rodiny, prodat.

Tomáš Tuček

Za využití knihy: Slavné vily Královéhradeckého kraje – Petr Ulrich a kol. (text k vile: Jakub Potůček)