Těsně po desáté se stadion nejdřív ponořil do tmy, aby se pak jako první rozsvítily postupně segmenty na lízátku nejblíž malšovickému nadjezdu. Pak už se rozsvítila i ta zbývající a následovala světla na střeše a pod ní. Nová lízátka mají úctyhodný příkon 1,2 megawattu a využívají led technologii.

A rozsvěcení lízátek vyvolalo mezi přihlížejícími u hrací plochy euforii. „Je to fantastický. Jsme rádi, že se nám to podařilo rozsvítit napoprvé, byl to vůbec první pokus, kdy se rozsvítilo úplně všechno, jak lízátka, tak světla na střeše a pod střechou,“ neskrýval nadšení autor nové podoby stadionu, architekt Tomáš Vymetálek.

Právě autor původních lízátek Miloš Morávek (třetí zleva) při testu osvětlení zmáčkl tlačítko a čtveřici sloupů rozsvítil.
Megalomanské nákupní centrum byl šílený nápad, říká autor hradeckých lízátek

Vymetálek si přinesl i fotbalový míč, který radostně a s výkřikem „Přátelé, první výkop pod lízátky!“ zkušeně vykopl za potlesku asi třicítky zúčastněných na panenský trávník. „Jsem rád, že se lízátka vrátila na stadion, že jsme je dneska úspěšně rozsvítili. Přeju všem fotbalistům, aby se jim tady dobře kopalo a aby se tady lidé dobře bavili,“ popřál architekt.

Podívejte se na první výkop architekta:

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth

Slzy měl na krajíčku i generální manažer klubu Richard Jukl: „Mám úplně husí kůži, protože samozřejmě trochu pochybnosti byly, ale svítí to nádherně. Je to úžasný, skvělý, jsou to borci,“ dodal na adresu stavařů.

Víc než 50 metrů vysoké stožáry, pro které zlidověl název lízátka, osvětlovala původní stadion od roku 1975. V září 2021 byla před demolicí starého všesportovního stadionu sejmuta, aby prošla repasí a vztyčená byla nad hrubou stavbou nové arény na začátku letošního roku. Teď jsou lízátka vzhledem ke zmenšení stadionu blíž k sobě i k hrací ploše, kterou nově osvětlují také reflektory ze střechy tribuny.

Zvenku se zdá téměř hotovo, jenže ke kolaudaci nového fotbalového stadionu v Hradci Králové chybí souhlas hasičů.
Blamáž na obzoru, včasné předání stadionu je podle Hradce nepravděpodobné

Slavnostní okamžik si nenechal ujít ani náměstek primátorky Lukáš Řádek, který ve středu ráno vyjádřil vážné obavy o včasné dokončení stadionu, který má být zkolaudovaný do 31. července. „Ta stavba je v cílové rovince, extrémně dynamická, věci se mění téměř z hodiny na hodinu. Můžeme být trochu většími optimisty, myslím si, že úplně všichni, kdo mohou něco dělat, dělají všechno proto, aby stadion byl technicky připravený na to, aby se mohl odehrát první zápas 5. srpna,“ říká náměstek, který má na hradeckém magistrátu na starosti investice.