Trutnovská nemocnice získala akreditaci, nemá však zatím s čím testovat. Kraj navíc hodlá zřídit odběrové týmy, které by operovaly v každém okrese. Ten však nemá pomůcky.

„Akreditace trutnovské laboratoře pomůže za den udělat více testů,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán. Jeho slova potvrdil i jeho náměstek pro zdravotnictví Aleš Cabicar: „Akreditaci již nemocnice má, ale čeká se na testovací sety.“ Ty již nemocnice objednala a čeká na jejich dodání. Podle mluvčí zdravotnického holdingu Lucie Chytilové bude dodávka trvat několik dní.

Respirátory? Nejsou

Kromě setů nyní hejtmanství netrpělivě čeká i na státem slibovanou dodávku respirátorů a zdravotních pomůcek, které chce přidělit nově vznikajícím týmům zdravotníků. Ti by měli zvýšit efektivitu při odebírání vzorků.

„Chceme zvýšit odběrová místa. Sestry i zdravotnické dopravní služby máme již proškoleny. Chybí nám však státem deklarovaná pomoc v podobě dodávky desetitísíců respirátorů a dalších zdravotnických pomůcek.

Dá se tak říct, že jsme zakleknuti, ale zatím nemůžeme dát startovní výstřel. Problém je v tom, že v tuto chvíli skutečně nevíme, kdy a v jakém množství stát respirátory dodá,“ uvedl hejtman a dodal že odběrové týmy by měly nově jezdit z Rychnova nad Kněžnou a Jičína. „To jsou služby námi spravovaných organizací. Počet testů se bude zvyšovat. Máme také dohod se soukromými poskytovateli pro Náchodsko a Trutnovsko. Hvězdicovité pokrytí kraje řešíme také s Báňskou záchrannou službou v Odolově, která je taktéž připravena. Ale nyní opravdu čekáme na pomůcky,“ dodal Jiří Štěpán.

Hejtmanstvím připravovan ocenila i hradecká fakultní nemocnice, kde každý den zdejší laboratoř zkontroluje na třicet vzorků. „Vzhledem k návratům z dovolených v minulých dnech očekáváme, že se počet testů bude zvyšovat. Proto pomoc další laboratoře uvítáme,“ nechal se slyšet lékařský náměstek Zdeněk Tušl.

Laboratoř prosí o trpělivost

Jakmile se objevil na seznamu testujících laboratoří i Trutnov, začali nemocnici bombardovat žádostmi o vyšetření. Podle mluvčí holdingu však musí být trpěliví.

"V těchto dnech trutnovská nemocnice tyto vzorky ještě nepřijímá a vyšetření neprovádí. Nyní už máme oficiální rozhodnutí o schválení testování na COVID-19 ze strany MZCR, stále však ještě čekáme na dodávku setů potřebných k vyšetření. Tyto sety budeme mít k dispozici nejdříve na konci příštího týdne, očekáváme tedy zahájení vzorkování pravděpodobně v týdnu 23. - 29. 3. 2020)

Mikrobiologické laboratoře Oblastní nemocnice Trutnov budou vyřizovat doručené vzorky (z domácích odběrů), přednostně pak vzorky indikované KHS. Teprve v případě volné kapacity budeme schopni vyšetřovat také doručené vzorky samoplátců. Občany s podezřením na onemocnění COVID-19 i nadále žádáme, aby zůstali doma v izolaci a pro pomoc volali tísňovou linku 112," informovala Lucie Chytilová.