Čtyři základní školy a jedno víceleté gymnázium z Královéhradecka byly vybrány, aby se zúčastnily vůbec prvních testů Národního systému inspekčního hodnocení vzdělávací soustavy NIQES. Ty začaly v úterý a ve středu skončí.

Své vědomosti si tak z matematiky, českého a anglického jazyka ověřovali žáci pátých a devátých tří ze základních škol v Chlumci nad Cidlinou, Nechanicích a dvou hradeckých ZŠ Habrmanova a SNP, přidalo se také biskupské gymnázium B. Balbína.

V ZŠ Habrmanova jako první začínali „páťáci” s testem z matematiky. „Celkem to šlo, těšíme se na další,” shodly se zdejší děti. Rozdílné to již bylo při odpovědích, kolik z dvanácti otázek děti pokazily. Jednu, dvě, tři, ale i čtyři odpovědi, neslo se třídou.

Výhodou totiž při těchto testech je, že výsledky znají děti vzápětí po dopsání testu.

„Není špatné vědět, jak se děti zlepšily, nebo co se jim naopak nedaří. U nás s testy vědomostí již zkušenosti máme, protože se naše děti pravidelně účastní testů SCIO jako ostatní hradecké školy. Páťáci i deváťáci v posledním testování skončili mezi prvními deseti procenty v celé republice. Takže si nevedou špatně. A pokud budou současné testy povinné a budou použity skutečně jako srovnávací, jen to vítám. Pedagogům to přinese opravdový přehled o vývoji školáků,” vysvětloval ředitel školy Jiří Šimek.

Jak dodal, rozhodně u nich neplatí, že by se učitelé příliš nevěnovali těm dětem, které v testech nevykazují zlepšení. „Je to absurdní, aby se učitel věnoval jen a jen vybraným dětem. V první řadě mu nedá svědomí a pak, pomyslné nůžky vědomostí se hodně rozevíraly. A navíc, jde přece o děti, kterým se někdy testy nemusejí zdařit na výbornou. To se přece stává i v běžném životě. Znám totiž chlapce, který nebyl v páté třídě nic moc, ale nakonec s červeným diplomem vystudoval medicínu,” doplnil Šimek.

Děti již dostaly výsledky prvních testů a dnes se v nich ještě pokračuje. Nešlo ovšem zdaleka jen o konečné výsledky žáků. Hlavním cílem současných testů je ověřit funkčnost systému, protože testy a jejich výsledky jdou přes počítače.