Vlajka Tibetu vlála i v sídle kraje

Masakr ve Lhase. Padesáté výročí krvavého potlačení povstání proti čínské okupaci, při kterém zemřelo nejméně 80 tisíc Tibeťanů, si včera vyvěšením vlajky Tibetu připomněly tisíce institucí v celém světe. V České republice se vzpomínkové akce zúčastnilo 354 měst a obcí.

Podporu tibetského lidu, jehož zemi už 50 roků okupuje Čína, vyjádřilo v úterý 10. března osm měst náchodského okresu. Ty hned po ránu v souvislosti s akcí Vlajka pro Tibet vyvěsili na radnici národní symbol této vzdálené země. V letošním roce se k této akci připojilo 354 radnic v celé republice. „Naše poděkovaní patří i těm městům, které tibetskou vlajku sice nevyvěsí na radnicí, ale vlajka přesto bude vlát na jiných budovách města,“ uvedla Andrea Pavlátová, koordinátorka ze sdružení Lungta.

Hradec Králové - Zapojily se i Hradec Králové a Nový Bydžov. Symbol utlačované země se objevil také v sídle krajského úřadu. V okně kanceláře jej vyvěsil náměstek hejtmana Vladimír Derner. Kraj se od jeho činu distancoval. „S porušováním lidských práv vedení kraje zásadně nesouhlasí. O tom, že vlajku kraj nevyvěsí, rozhodlo zastupitelstvo,“ uvedl mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

Náchodsko - Tibetskou vlajku vyvěsila většina měst Náchodska, zapojilo se osm z deseti měst náchodského okresu. Vlajka vzdálené země nevisí pouze ve městech Teplice nad Metují a Meziměstí.

Rychnov nad Kněžnou - V rychnovském okrese se mezinárodní akce Vlajka pro Tibet zúčastní obce Častolovice, Kostelecké Horky, Rychnov nad Kněžnou, Vamberk a Kostelec nad Orlicí.

Lidská práva close zoom_in

Městský úřad ve Vamberku vyvěšuje vlajku už několik let. „Poprvé zastupitelstvo schválilo vyvěšení vlajky v roce 2001. Chápeme tento akt jako připomínku boje za lidská práva. Jsme proti násilí a nesvobodě,“ uvedl tajemník vambereckého městského úřadu Josef Šlechta.

V Častolovicích vyvěsí vlajku, Tibet ale chtějí podpořit i jinou cestou. Dnes večer zde pořádají představení kosteleckého divadelního souboru Černí šviháci s názvem Svět podle Kloboučka. „Výtěžek z představení bude věnován na podporu školy pro nevidomé děti ve Lhase. Lidé navíc mohou přispívat i do zvláštní kasičky,“ uvedla starostka Častolovic Martina Bělková. Hra začíná v sedm hodin večer v sále U Lva.

Sdružení Lungta

Tibetská vlajka nezavlaje v Týništi nad Orlicí ani v Dobrušce. „Zatím jsme nic takového na radě neprojednávali. Nevím o tom, že bychom dostali nějaký podnět,“ uvedl starosta Dobrušky Petr Tojnar.

Dopis se žádostí o podporu akce posílá radnicím občanské sdružení Lungta. Kromě připomenutí povstání Tibeťanů také chtějí upozornit na porušování lidských práv. Podle Lungty Tibeťané ve své zemi čelí omezování svobody slova, pohybu, svévolnému zatýkání bez udání důvodu, mučení a nelidskému zacházení ve vězení, omezování svobody tisku a cenzuře.

„Letos jsme oslovili 730 městských a obecních úřadů. Předpokládáme, že se připojí nadpoloviční většina,“ uvedla členka sdružení Lungta Blažena Polahárová. Velkou novinkou pro letošní rok je oslovování škol. Zatím se jich připojilo pětadvacet.

Akce Vlajka pro Tibet byla u nás poprvé vyhlášena v roce 1996, kdy se jí zúčastnila čtyři města. V loňském roce už jich bylo 350. „Musíme dát najevo nesouhlas s potlačováním lidských práv. Čína musí vědět, že svět její počínání neschvaluje. Důležitá je i finanční pomoc,“ dodala Polahárová.

Výtvarníci vysypávali mandalu za Tibeťany

close zoom_in Mandalu z obarvených zrníček písku vysypávali dnes 10. března po celý den členové výtvarného oboru Základní umělecké školy v Úpici pod vedením výtvarnice Květy Krhánkové. Náročnou prací chtěli školáci připomenout utrpení Tibeťanů, jejichž povstání bylo před padesáti lety potlačeno.

Obrázek z barevného písku včera získával ve vile umělecké školy postupně svou podobu, aby nakonec dnes skončil v řece. „Takový osud mají tibetské mandaly. Možná to některým tvůrcům bude líto, ale jinak by naše modlitba za Tibeťany neměla smysl,“ řekla výtvarnice Květa Krhánková, pod jejímž vedením mandala vznikala. „Před deseti lety jsme tvořili podobnou mandalu a když je to padesáté výročí, vrátili jsme se k tomu,“ dodala Květa Krhánková. Práce děti bavila a dávaly si na ní záležet.

Mustr pro vysypávání mandaly je pojat trochu zjednodušeněji, než ve skutečnosti bývá. „Pro naše mladé výtvarníky je to něco nového, co si mohou vyzkoušet. Písek jsme vybrali z řeky Úpy a museli jsme ho různě obarvit. Symboly, které na tibetských mandalách představují božstva nebo světové strany, v naší mandale nemáme. Ale i tak se rýsuje jako velmi pěkný obrázek,“ dodala známá výtvarnice. Mandala je harmonické spojení kruhu a čtverce, neboli nebe a země.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ
HYNEK ŠNAJDAR
JANA MUDROVÁ