Po osm let předtím za ní neúspěšně bojoval krajský zastupitel Vladimír Derner. Ten vždy alespoň symbolicky spouštěl vlajku z okna své kanceláře.

Symbolickému gestu dali stopku

Jak to vypadá s tibetským praporem letos? Na stožáru na Pivovarském náměstí viset nebude. Krajští zastupitelé totiž  symbolickému gestu, která má poukázat na porušování lidských práv v Tibetu, a kterému se každý rok připojují  stovky měst v Česku, opět dali stopku.

„Návrh na připojení se k akci Vlajka pro Tibet, který jsem předložil na dnešním zastupitelstvu Královéhradeckého kraje, nezískal potřebnou podporu zastupitelů. Pro hlasovalo pouze 19 z přítomných, a tedy ke schválení chyběly 4 hlasy," informoval po pondělním zastupitelstvu Vladimír Derner (KDU-ČSL).

Veřejná podpora Tibetu je potřebná

„Po zarážejících výrocích prezidenta Zemana, který po své návštěvě Číny dává čínský totalitní režim téměř za vzor, kterého bychom se měli držet, je veřejná podpora malému národu vzdorujícímu totalitní moci zvláště potřebná," pokračuje Derner a kriticky dodává, že Čína vytvořila specifický totalitní režim, ve kterém uplatňuje to nejhorší, co si je možno vybrat jak z marxismu, tak i vulgárních forem kapitalismu 19. století.

Stejně jako loni jsou opoziční zastupitelé připraveni uspořádat happening na podporu utiskovaných lidí a vztyčit vlajku na vlastní pěst. „Tisíce kilometrů vzdálený Tibet je i naší záležitostí. Jestliže tedy tato akce nedostala oficiální podporu kraje, jsme připraveni v den výročí, 10. března, uspořádat na Pivovarském náměstí happening na podporu utiskovaných Tibeťanů," slibuje Derner.