Pracovníci krůty nakládali ručně na bagrovou lžíci, která je poté shrnovala do kontejnerů. Ptáci, kteří byli ještě živí, se ve speciálních kontejnerech do několika sekund udusili. Metoda udušení plynem, je velmi rychlá a ptáci netrpí, řekl Aleš Černohorský z krajského hasičského sboru.

Haly byly uzavřené od středečního večera. Podle prvních odhadů z 6000 ptáků uhynulo 1800 kusů, patrně jich bude ale ještě více. "To se nedá přesně odhadnout," řekl ČTK předseda Zemědělského obchodního družstva (ZOD) František Bartoš.

Kvůli bezpečnosti lidí i dalších zvířat dnes Státní veterinární správa vymezila kolem farmy ochranné tříkilometrové pásmo a desetikilometrové pásmo zvýšeného dozoru. "Stala se ta horší varianta, ale byl jsem ubezpečen, že při obezřetném způsobu velké nebezpečí nehrozí," řekl starosta Tisové Vojtěch Eliáš s tím, že se ještě dnes chce sejít s obyvateli obce a informovat je.

Bezpečnostní opatření chovatelům ukládá, že musí nyní sledovat zdravotní stav domácí drůbeže. Drůbež nesmí převést za ochranné pásmo, to platí i pro vejce nebo naporcované maso, řekla ČTK mluvčí Pardubického kraje Kateřina Nohavová.

"Nadále zůstávají v platnosti opatření přijatá Bezpečnostní radou Pardubického kraje, která zahrnují mimo jiné uzávěru přístupové komunikace z Hrušové do Tisové a uzávěru farmy," dodala Nohavová.

V samotné Tisové se týká opatření řady domácností, chovají asi 1000 kusů drůbeže, především slepic. Celkem je v ochranném pásmu asi 350.000 drůbeže.

Pro družstvo znamená likvidace chovu více než dvou milionovou ztrátu. Na podobnou událost nemá firma pojistku. Firma očekává od ministerstva zemědělství kompenzaci, řekl Bartoš.

V pátek a v sobotu bude dekontaminace farmy pokračovat. Dezinfekce musí působit 24 hodin. Desítky hasičů, vojáků, včetně 20 zaměstnanců farmy, dostaly dnes lék proti ptačí chřipce Tamiflu. "Zaměstnanci jsou rozumní a chápou, co likvidace obnáší," řekl Bartoš.

 

Situaci sleduje také Bezpečnostní rada Pardubického kraje, sejít se má v sobotu v 16:00.

 

Kproblematice bude znovu jednat Bezpečnostní rada Pardubického kraje, a to vsobotu 23. června 2007 v16:00 hod. Jednání, které se uskuteční vsídle Pardubického kraje na Komenského nám. vPardubicích, možná navštíví i ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Foto na stránce: DENÍK/Tomáš Kubelka

Máte-li zájem o informace přímo z Tisové, klikněte zde!

Obecné zásady ochrany před nákazou – zdroj Státní veterinární správa

  • chránit se kontaktu s uhynulými ptáky, nedotýkat se ptačích výkalů
  • poučit děti, aby se nedotýkaly nalezených nemocných nebo mrtvých ptáků a nehrály si s drůbeží
  • nezpracovávat nemocnou drůbež
  • dbát o osobní hygienu (umývání rukou, přezouvání, převlékání po kontaktu s drůbeží)
  • informovat o nálezu většího počtu uhynulých ptáků veterinární správu
  • ochrana domácích miláčků - psů, koček apod. – zabránit jim v kontaktu suhynulými nebo nemocnými ptáky
Zdravě uvažující čistotný člověk by se rizika onemocnění ptačí chřipkou neměl obávat. Vžádném případě by člověk neměl na mrtvého ptáka sahat. Dospělí musí dohlédnout na své děti, aby se nedotýkaly mrtvých ptáků nebo jejich trusu.
Sledujte aktuální informace na stránkách Státní veterinární správy ČR www.svscr.cz aMinisterstva zemědělství ČR www.mze.cz.
Podrobná příručka – operační manuál kptačí chřipce a nezbytné pokyny pro občany ichovatele naleznete na odkazu http://www.svscr.cz/index.php?art=1519.