Možná z toho dělají bramboračku

„Matka je vdružstvu už od včerejška, dokonce tam i spala, je vkaranténě. Jestli ji uvidím dnes, to ani nevím,“ řekl Zdeněk Sládek, syn Marie Sládkové, která vdrůbežárně pracuje.

„Kdoví, jestli je za tím ptačí chřipka. Dělá se ztoho možná větší bramboračka, než je potřeba,“ domníval se asi šedesátiletý muž, jehož malé hospodářství je vbezprostřední blízkosti družstevních objektů.

„Vzal jsem si dnes dovolenou. To jsem ale netušil, jak tady budou bláznit novináři,“ mávl rukou jeho soused. (kim)

 


Nákazy ptačí chřipkou se nebojí Litomyšsko

V Tisové na hranici svitavského a ústeckého okresu zaznamenali virus ptačí chřipky. Veterináři vyhlásili tříkilometrové ochranné pásmo a uzavřeli příjezdovou silnici do vesnice ve směru od Hrušové. Navíc kontrolují všechny chovy drůbeže v okruhu deseti kolemetrů. Do něho patří i část Litomyšlska. ,,Litomyšl je sice podle mě dost daleko od Tisové, ale riziko nelze nikdy vyloučit. Od středy objíždíme chovatele. Lidé by měli sledovat chování drůbeže a nikam ji v této chvíli nestěhovat," uvedl Josef Boháč, ředitel Krajské veterinární správy. Lidé se nákazy neobávají. ,,Možná na čas vypustím z jídelníčku kuřecí a krůtí maso i vejce. Jinak si ale myslím, že Tisová je od Litomyšle dost daleko," říká Miroslav Dvořák. Odborníci zatím neví, jak se virus do tisovské farmy dostal. (in)

 

 

 

Řada obyvatel Tisové na Orlickoústecku, kde byl ve středu večer potvrzen v chovu krůt virus ptačí chřipky, se onemocnění obává. Domácnosti tam často chovají drůbež. Dnes nebyla vidět na zahrádkách téměř žádná.

"Jak jsem se to dozvěděla, slepice jsem zavřela. Mám sedm malých a asi 15 velkých," řekla Jana Křížová.

Tomáš Kurka s přítelkyní Petrou Coufalovou doufají v to, že virus, který napadl chov v místní farmě patřící Zemědělsko obchodnímu družstvu v Zálší, nebude mít označení H5N1, který je pro člověka nejnebezpečnější. Typ viru by měli veterináři oznámit dnes.

"Snad nás tady úplně nezavřou," okomentovala Coufalová trochu s nadsázkou uzavírku komunikace kolem farmy a od silnice I/35 u obce Hrušová až po Tisovou.

Obyvatelé nyní bedlivě sledují, jak se případ vyvine. O ptačí chřipce se dozvěděli z médií nebo od známých.

Foto na stránce: DENÍK/Tomáš Kubelka