Do Tisové vyrazilo podle něj 82 vojáků na základě žádosti generálního ředitelství hasičského záchranného sboru. "Jejich počet se postupně snižoval podle toho, jak docházelo k plnění úkolů. Poslední skupina, která se vrátila dnes, čítala 14 lidí," uvedl mluvčí.

Doplnil, že záchranáři zabezpečovali po celou dobu nasazení provoz dezinfekčního koridoru pro osoby vycházející z ohniska nákazy, vynášeli drůbež z chovných hal a nakládali ji do kontejnerů.

Podle původních odhadů vojáci měli na místě zasahovat dva dny. Poslední skupina se nakonec vrátila po třech dnech. "Vše vyplývalo z aktuálních situace, z požadavků krizového štábu," řekl Vyslucha.

Virus ptačí chřipky v chovu krůt byl v Tisové potvrzen ve středu. Odborníci v pátek dokončili likvidaci chovu v místní farmě a v obci, kde statek stojí. Sanace místa by měla skončit do pondělního poledne. Rozbory vybité domácí drůbeže, několika nalezených mrtvých ptáků z okolí Tisové i vzorků z okolních komerčních chovů drůbeže nebezpečný virus H5N1 neprokázaly.