"V sobotu se bude vyklízet podestýlka a poté se bude vše dezinfikovat," řekl Axmann. Do poloviny týdne zemřelo na patogenní vir H5N1, který je nebezpečný i člověku, přibližně 1800 krůt z šestitisícového chovu. Dalších sedm kusů uhynulo do dnešního dne.

V Tisové veterináři začali likvidovat domácí drůbež. Domácnosti navštěvovala dvojice odborníků v ochranných oblecích, odebírali lidem drůbež, kterou ihned usmrtili a hodili do pytlů. Kurníky dezinfikovali, majitelé podepisovali potvrzení o odevzdaném počtu drůbeže.

Byl usmrcen i papoušek korela, což byla podle Axmanna chyba. Majitelka ji prý měla 20 let, byla stále v kleci a nepřišla do styku s jinými ptáky. Proto u ní mohla být podle Axmanna učiněna výjimka. Ministr zemědělství Petr Gandalovič ženě předal nového papouška. Veterináři udělají výjimku i u několika pštrosů. Naopak holubi místních chovatelů smrti neuniknou, neboť mohou roznášet nebezpečný virus po okolí.

Zdrojem infekce byla podle veterinářů podestýlka. "Je to pravděpodobný zdroj nákazy. Odpovídalo by to inkubační době," řekl Axmann. Nová podestýlka se dávala minulou středu, v neděli uhynuli první ptáci, dodal.

Státní veterinární správa ve čtvrtek vyhlásila ochranné tříkilometrové pásmo a desetikilometrové pásmo zvýšeného dozoru. V prvním pásmu ve čtvrtek začali inspektoři odebírat vzorky drůbeže, dnes budou v kontrole chovů v obou pásmech pokračovat, řekl Axmann. V okolí je kolem 350.000 kusů drůbeže.

"Pokud bude podezření z nakažení, mohou inspektoři rozhodnout o likvidaci. Ale zatím nám žádný s chovatelů nenahlásil jakékoliv příznaky," řekl Axmann.

Zemědělsko obchodní družstvo dodávalo loni drůbež na porážku českým firmám, letos se více orientovalo na Polsko. "Letos jsme moc krůt nevykrmili. Ze 17.000 krůt jsme dodali na porážku dvě třetiny do Polska. V Česku jsme měli problémy s odbytem u firem, s kterými jsme spolupracovali," řekl předseda družstva František Bartoš. Družstvo v Zálší, které patří farma v Tisové, má v desetikilometrovém pásmu další drůbežářské farmy na výkrm brojlerů a krůt. "Měli jsme v nich připravené krůty k expedici, odběratel nám však zakázku odřekl," uvedl Bartoš. V pásmu do deseti kilometrů chová družstvo nyní 80.000 brojlerů a 1000 krůt.

Šestkrát do roka vykrmí 450.000 brojlerů a třikrát ročně 15.000 až 20.000 krůt. Chov napadený ptačí chřipkou v Tisové se do obchodní sítě nedostal. Krůty měly být vykrmené přibližně za měsíc a půl, až by dosáhly 18 kilogramů, řekl Bartoš. Družstvo se zabývá také chovem skotu a pěstováním obilí, řepky a krmiva.