"Není možné, aby se zastavil mezinárodní obchod," prohlásil Gandalovič. Podle něj Česká republika plní všechna opatření a lokální problém v Tisové zvládlo. Dnes pracovníci dokončili likvidaci šestitisícového chovu a nyní pokračují v usmrcování drůbeže místních chovatelů. Jde o asi tisícovku ptáků.

"Členské země EU to musí respektovat. S Ruskem povedeme bilaterální jednání i prostřednictvím unie," uvedl Gandalovič.

Gandalovič v Tisové také navštívil ženu, které veterináři usmrtili pro výskyt ptačí chřipky korelu chocholatou. Podle Radka Axmanna z Krajské veterinární správy to byla chyba. "Výtky jsou oprávněné," uvedl. Gandalovič jí předal novou korelu.

Obec Tisovou navštívil ministr po dohodě s vicehejtmanem Pardubického kraje a úřadujícím předsedou bezpečnostní rady kraje Romanem Línkem.

Seznamoval se tu s aktuální situací řešení ptačí chřipky a také hovořil s místními občany, kterým vysvětloval nutnost zvolených postupů. S radním Pardubického kraje Petrem Šilarem, starostou obce Vojtěchem Eliášem, předsedou postiženého družstva Františkem Bartošem a zástupci hasičů, policie, krajské veterinární správy a hygienické stanice si ministr zrekapituloval dosavadní vývoj a přiblížil následující kroky a opatření.

Navštívil také krizový štáb, který byl zřízen v místě zásahu – na farmě ZOD Zálší v Tisové. Ministr Gandalovič vyjádřil také poděkování všem, kteří se na zásahu v krůtí farmě i v obci podíleli.

„Informovali jsme také pana ministra, že jsme svolali starosty okolních obcí a informovali je o dalších krocích a opatřeních a připomněli jim informace, jak mají nyní postupovat a čeho si mají všímat,“ řekl radní Petr Šilar, který zopakoval ujištění z předchozích dnů, že při dodržení základních pravidel hygieny a ochrany před nákazou lidem nebezpečí nehrozí.

V pátek dopoledne byla dokončena likvidace krůt v postižené farmě, která je nyní postupně dekontaminována a dezinfikována. Veterináři zároveň zahájili likvidaci drůbeže u tzv. malochovatelů. „Je to smutné, ale musí to být. Lidem tato ztráta bude samozřejmě nahrazena,“ dodal Šilar. Podle aktuálních informací zůstávají v platnosti pásma v okruhu 3 a 10 km, kde i nadále platí zákaz přesunu drůbeže a produktů z nich či pořádání výstav.

Veterináři zatím neuvažují o nutnosti likvidovat další velkochovy v okolí. „Není k tomu zatím důvod. Nutno je ale říct, že volně žijící ptáci jsou teď monitorováni a labutě na místním rybníčku budou vyšetřeny,“ doplnil Šilar.

V sobotu 23. června 2007 se v 16:00 hod. v Pardubicích sejde Bezpečnostní rada Pardubického kraje. Jednat bude o dalším postupu v tomto případu.