Miroslav Poche (ČSSD) se na dotaz Deníku, zda chce svůj post v Evropském parlamentu obhájit, zatím nevyjádřil.

Volby do Evropského parlamentu se letos konají 24. a 25. května a stejně jako před pěti lety by měli Češi volit celkem 21 zastupitelů. Kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu v roce 2019 zatím nejsou uzavřené, protože politické strany a hnutí je musí podat na ministerstvu vnitra do 66 dnů před termínem voleb, tedy 19. března.

„Mottem Tomáše Zdechovského pro následující volby je: Chceme lepší EU, sdělila jeho mluvčí Jitka Fialová. Nynější europoslanec v případě svého vítězství plánuje aktivně přispět k reformě Evropské unie a podle mluvčí chce i nadále pomáhat konkrétním lidem, podnikatelům i obcím.

„Jsou situace, kdy se toho s EU dokáže zvládnout víc - například u přeshraniční spolupráce,“ uvedla mluvčí.

Špitály se snaží přilákat studenty zdravotnických škol vypsáním stipendijních programů. Pokud se nemocnici zaváží minimálně na tři roky, můžou získat jednorázově až 80 tisíc korun.
Nemocnice řeší nedostatek sester tučnými stipendii a náborem cizinců

Dalšími problémy, které se prostřednictvím EU dají řešit, je i pokutování českých řidičů kamionů v zahraničí, nebo situace, kdy se čeští občané dostanou v cizích zemích do nesnází, připomněla Jitka Fialová. Podle serveru mepranking.eu je Tomáš Zdechovský celkově pátým nejaktivnějším europoslancem mezi 751 kolegy a a v celkové produktivitě práce je sedmý.

Nadcházející volby do Evropského parlamentu budou už čtvrté, kterých se Češi zúčastní jako kandidáti a voliči. Letošní volby však budou jiné, protože už do nich zřejmě nebudou kandidovat uchazeči z Velké Británie. Kvůli tomu se také změní počet členů europarlamentu.

V Česku se volby do europarlamentu podobají sněmovním volbám. Strana uspěje, pokud získá více než pět procent hlasů. O tom, kolik mají jednotlivé členské země zástupců, rozhoduje počet obyvatel. Při posledních volbách v roce 2014 šlo v ČR k urnám pouhých 18,2 procenta voličů.   (sah)