"Kromě popadaných stromů poničilo téměř všechny střechy v obci. Do 10 minut po události už byli na místě dobrovolní hasiči z vedlejší obce Doly a ihned začali pracovat na zprůjezdnění komunikace Doly – Hluboká," popsal události starosta Luže Radek Zeman, kterého o celé události hasiči okamžitě informovali a krátce nato dorazil na místo.

"Jelikož byly škody rozsáhlé, byli povolání i dobrovolní hasiči z obce Radim. Hlavní jednotka lužských hasičů byla totiž operačním krajským střediskem povolána na likvidaci polomů na silnici Luže – Štěpánov a dobrovolní hasiči z obce Bělé, kteří také patří pod Luži, vyjeli pomáhat do sousední obce Hroubovice," vysvětlil starosta.

"Dobrovolným hasičům z těch nejmenších jednotek patří velké uznání, protože bez nich by nebyla možná prvotní rychlá náprava alespoň nejhorších škod a zajištění majetku proti dalšímu ničení. Dále také na místo téměř hned dorazili pokrývači – živnostníci a vyšli vstříc i majitelé obchodů a firem ve městě i okolí, kteří přivezli potřebné plachty na zakrytí ve velmi krátké době až na místo," podotýká na závěr starosta Luže Radek Zeman.

Vítr potrápil hasiče i na Chrudimsku

Pardubický kraj - Dne 21. června v 17.09 hodin bylo na operační a informační středisko hasičů oznámeno zřícení haly firmy JTEK ve Starých Čívicích.

Na místo ihned vyjeli profesionální hasiči z Pardubic a Přelouče. Při příjezdu hasičů na místo bylo zjištěno, že se zřítila celá střecha objektu o velikosti 50 x 70m. Ihned byl odpojen přívod plynu do haly. Hasiči spolu s mistry firmy zjišťovali pomocí evidence, zda někdo ze zaměstnanců nezůstal pod zřícenými troskami střechy. Na místo přiletěl i vrtulník letecké záchranné služby a několik vozidel zdravotnické záchranné služby.

Provedeným průzkumem bylo zjištěno, že se uvnitř budovy nikdo nenachází a všech 122 zaměstnanců stačilo objekt včas opustit. Na místo události byl vyslán statik, který posoudí objekt a rozhodne případně o jeho uzavření. Stržená střecha firemní haly není jediná zkáza po možném tornádu.

Profesionální, ale i dobrovolní hasiči zasahovali u dalších nejméně deseti událostí spojených se silnou bouřkou. Ve Starých Jesenčanech bylo poškozeno přibližně šest střech domů. V Mikulovicích, Blatu i Hroubovicích hasiči pomáhali s odstraňováním následků tornáda, když na několika domech byla poničena střešní krytina.

Hasiči pomocí motorových pil rozřezávali i popadané stromy, které bránily plynulému silničnímu provozu a to hned na několika místech v kraji – mezi Štěpánovem a Luží, mezi Brdem a Hlubokou, Borem u Skutče a Novými Hrady.

Silný vítr poškodil i stromy na silnici z Horního Újezdu směrem na Sebranice. Tady popadaly stromy, ale také byly zpřetrhány dráty elektrického napětí.

Vendula Horáková, mluvčí krajských hasičů