Toulavé kočky vyjdou město draho. Náklady na jejich veterinární péči se počítají na desítky tisíc. A to není zdaleka všechno. Něco také stojí jejich odchyt a výjezdy městských strážníků, které Hradečáci volají v podstatě denně k polapení čtyřnohých tvorečků. Případů v poslední době rapidně přibývá. Lidé si zvykli volat městskou policii takřka ke každé volně pobíhající  kočce.

„Počet takových případů roste, městská policie však nemá moc možností, jak situaci řešit," připouští tisková mluvčí městské policie Eva Kněžourová a dodává, že pokud zvíře žije na ulici a je zdravé, není třeba se o něj bát, kočky se o sebe dokážou postarat samy. A to i v případě, že dlouho žily v rodině a pak se dostaly na ulici.

Nemocné kočky

„Jiná situace je, když je zvíře zraněné, nemocné, někde zaklíněné nebo uvězněné. V takovém případě městská policie ráda pomůže, kočku vysvobodí, případně zajistí její ošetření," upozorňuje mluvčí.

Co se s toulavými kočkami po jejich odchytu děje? „V současnosti je každá odchycená kočka městskou policií převezena na veterinární kliniku k vyšetření. Pokud je dospělá, provede veterinární lékař kastraci, aby se dál nemnožila," vyjmenovává jednotlivé úkony Eva Kněžourová.

Když je zvíře nemocné, tak je ošetřeno, případně hospitalizováno. Paradoxní je, že pokud se ukáže, že je kočka dostatečně fit, strážníci ji vrátí zpět na ulici. Na místo, kde ji předtím odchytili. Právě tak to ukládá totiž zákon.

Za letošek městská policie odchytila přes sedmdesát koček. Jen v roce 2013 bylo na jedné z veterinárních klinik v Hradci, kam strážníci kočky vozí, ošetřeno 138 zvířat. Sečteno, podtrženo, jen za tyto úkony radnice zaplatila loni 161 377 korun.

Útulek? Město ho zatím nechystá. V plánu je přestupní kočičí stanice

Hradec Králové - Sto šedesát tisíc, které město loni zaplatilo za toulavé kočky, jsou jen z části přiznané peníze. Suma zahrnuje „pouze" vstupní prohlídky, zaléčení nemocných koček, odčervení, odhmyzení,  kastrace, operace a testy na různé nemoci. Pokud bychom započítali i práci strážníků, naježděné kilometry, a další nutné úkony související s odchytem zatoulaných chlupáčů, pohybujeme se ve stotisícových částkách.

Strážníky odchycená kočka.Přestupní stanice

Celý kolotoč by se nyní mohl zjednodušit díky plánovanému kočičímu útulku. Původní nápad, který by vznikl rozšířením psího útulku, by vyšel na šest milionů. Město ho proto zamítlo a přistoupilo k mnohem levnější variantě – „kočičí přestupní stanici", která rozpočet východočeské metropole připraví o půl milionu korun.

„Prostor připravujeme v areálu letiště. Půjde o přestupní stanici pro koťata případně pro kočky a kocoury po kastraci. Budou tu než se vypustí zpátky na ulici," popisuje záměr města náměstek primátora Martin Soukup. Stanice by podle něho měla začít fungovat do konce letošního roku, vše je prý prakticky připraveno.

Útulek? Možná…

„Problém s toulavými kočkami jsme chtěli vyřešit okamžitě, proto jsme přistoupili k této variantě. Kočičí útulek v pravém slova smyslu, kde by mohl být například i zvířecí hotel, je ale stále ve hře. Zůstává výzvou pro toto nebo další volební období," naznačuje Martin Soukup.

„Vše jsme konzultovali s oborníky, byli jsme se podívat i jak fungují velké kočičí útulky v Praze. Dlužno podotknout, že v hlavním městě funguje jedna z policejních složek pouze pro odchyt zvířat. Třeba k tomu časem dospěje také Hradec," uzavírá problematiku koček náměstek.

Volejte strážníky. Ale pouze, když je to nutné…
Špinavá a vyhublá kočka se toulá ve vaší ulici? Pak volejte hradeckou městskou policii, která zajistí její odchyt. Stejně tak postupujte i v případě jiných zvířat – třeba psů a hadů. I takové případy totiž strážníci občas řeší. Zvažte však, jestli je opravdu nutné je volat. Pokud se domácí mazlíček pouze zaběhl, vrátí se ke svému majiteli sám. Dokáže se o sebe postarat a na první (nebo na ten druhý) pohled je jasné, která kočka je divoká a nemocná a která dobře živené domácí zvířátko, které se jen vydalo na výlet. Když se strážníkům podaří zvíře polapit, odvezou ho na veterinární kliniku. Tam proběhne ošetření a kastrace. Vše z jednoho prostého důvodu – aby se kočky ve městě nepřemnožily. O toulavá zvířata ve městě se stará i řada dobrovolníků. Často jim poskytují lékařské ošetření na vlastní náklady.