Osm šílenců nasedlo do dvou trabantů, jednoho polského fiátku a na Jawu 250 z roku 1957. Projelo s nimi amazonské pralesy, pětitisícové průsmyky And, pouště i oceán a natočilo film.

Čtyři měsíce spolu byla mezinárodní posádka – Češi, Slováci a Poláci – v náročném terénu, aniž by se předem znala. Společně ujeli 21 124 kilometrů. Sám režisér o sestavě řekl: „Buď do blázince, nebo na šrotiště."

Celý přejezd natáčel profesionální kameraman a vznikl tak snímek, kde o adrenalin a skvělé záběry není nouze.

V pátek v osm hodin večer bude mít premiéru v hradeckém Bio Centrál a uvede ho sám režisér. „Dan Přibáň nepřijede do Hradce poprvé, Hradečákům se představil už poté, co trabantem projel Afriku," říká Ilona Machová z Bia Central.

Film zachycuje šílenou jízdu, která není právě bezstarostná. Zároveň poodhalí i to, jak se dokáže snést osm lidí ze třech různých zemí, kteří se navzájem skoro neznají. Ta největší výzva totiž není venku, ale uvnitř, upozorňuje na úskalí cesty Dan Přibáň.

„Sladké se mísí s pálivým. Místy je to hrozná sranda, místy je to fakt drsné. Proto jsme si za slogan filmu vybrali citát Bukowského: Svět patří těm, co se neposerou," dodává režisér, který trabantem projel už Hedvábnou stezku, Afriku a Jižní Ameriku. Film v Hradci uvede a po jeho skočení si s diváky i popovídá.

Po filmu i besedě následuje ve dvoraně kina párty a jak jinak než ve stylu sedmdesátých let, která evokují zlatou éru trabantů. Kostýmy jsou vítány.

Umělohmotná vozítka z bývalého východního Německa se těší pozornosti dodnes. Jejich výroba však skončila v roce 1991 a dnes jsou spíš kultovními vozy.