V místní roubence mohli lidé od 21. do 28. března  obdivovat například bohatou sbírku kraslic maléreček. Navíc měli možnost přesvědčit se , jak vypadá zdobení kraslic tradičními i méně známými technikami drátkováním, voskem, slámou nebo leptáním.

Z dalších lidových řemesel tu bylo zastoupeno paličkování, tkaní, síťování, zdobení perníčků nebo pletení pomlázky. Návštěvníkům se naskytla od Zeleného čtvrtka do Velikonočního pondělí příležitost, vyzkoušet si i šikovnost vlastních rukou pod 
dohledem zkušených odborníků.

A to by nemohlo být jaro, aby se nevystřídalo počasí svými nejrozmanitějšími variantami. Počínaje deštěm a větrem až po svit sluníčka. Ve všechny tyto dny si sem lidé cestu našli. Svědčilo to o tom, že řada z nich zatoužila po dlouhé zimě po očekávaném jaru.

Součástí výstavy byla prezentace velikonočních prací a jarních dekorací dětí ze Základní školy Pouchov umístěná v prvním patře statku. Zastavovali se u ní převážně rodiny s malými dětmi, aby se potěšily nápaditými výrobky, jejichž cílem bylo jaksepatří přivítat jaro. Zájem byl i o stálou expozici hospodářských a zařizovacích předmětů mapujících život na vsi na konci 19. a začátku 20. století.

„Například ve čtvrtek si k nám cestu našlo na sto padesát lidí. Z toho byly dvě třídy ze školní družiny, což nás potěšilo. Tyhle aktivity děláme také pro děti, ty už měly navíc prázdniny. Je vidět, že mají smysl a dostávají se čím dál víc do povědomí. Letos jsme pořádali Velikonoce na statku již pošesté, začali jsme v roce 2010," řekla za pořadatele Jitka Kučerová z Hradecké 
kulturní a vzdělávací společnosti.

Velikonoce na statku.

Eva Ženíšková