Rodinná tragédie se završila na okraji lesíka mezi Roudnicí a obcí Homyle. Silnice nejdřív táhle stoupá vzhůru. Tady 38letý řidič prorazil s osobním autem betonové sloupky plotu, který od silnice odděluje ovocný sad. Neovladatelné vozidlo přerazilo jeden strom a po několika desítkách metrů narazilo do dubů na okraji lesíka. 

Mluvčí hasičů Martina Götzová uvedla, že při příjezdu hasičů na místo události byl vrak auta v plamenech. „Na jejich likvidaci nasadili vysokotlaký proud vody. Po uhašení požáru objevili uvnitř vozu dvě osoby bez známek života,“ dodala Martina Götzová. 

Tragédii dnes připomínají ohořelé stromy, sklo a plastové úlomky z auta. Na místě už vznikl pomníček, který tvoří několik hořících svíček a květiny.

Žena sekáčkem na maso napadla svého partnera, v útoku přestala až po příjezdu zasahujících policistů.
Zaútočila sekáčkem na maso. Žena z Hradce už dříve seděla za pokus o vraždu

Zprvu to vypadalo jako silniční nehoda. Jenže policisté brzy došli k závěru, že se jedná o kriminální čin. „Ohledáním těl na místě policisté zjistili, že jedna osoba byla násilně usmrcena. Šetřením se prokázalo, že 38letý muž, řidič vozidla, usmrtil několika bodnořeznými ranami svou 37letou manželku,“ sdělila mluvčí policistů na Hradecku Iva Kormošová. 

Podle prvních výsledků vyšetřování svoji ženu naložil do auta a poté ho úmyslně navedl do stromů. „Policisté zahájili trestní řízení pro zvlášť závažný zločin vražda a přečin poškození cizí věci. Jelikož nelze stíhat osobu zemřelou, bude případ po prošetření pravděpodobně odložen,“ připomíná běžný postup mluvčí policie. 

Oba mrtví byli z Hradecka a policie věc víc nekomentuje.

Hradecký psycholog s desítkami let praxe Jan Lašek tvrdí, že u obdobných případů, kdy dojde k sebevraždě a přijde o život víc lidí, se velmi těžko hledají racionální důvody. 

Kvůli bezpečnostním zámkům bylo obtížné dveře otevřít. Hasiči se do bytu v 8. patře panelového domu proto dostali pomocí plošiny.
Seniorka čekala na pomoc několik dní. Ležela dehydratovaná ve svém obýváku

„Pro člověka, který se do takové věci pustí, je většinou situace taková, že nenachází jiná řešení a má pocit, že tím, že skončí jedna věc, tak skončí vše a považuje to za nejlepší řešení,“ myslí si Jan Lašek. „Těžko v tom můžeme ze své pozice vidět racionální důvody, které pro ty, kteří to páchají, jsou naprosto zásadní. A většinou se to týká dramatického rozpadu vztahu,“ dodává. 

Co ale přesně stálo za poslední tragédií na Hradecku, teď zjišťuje policie.

Častou příčinou při takovýchto tragédiích bývají neshody v rodině. Příkladem je případ z Javornice na Rychnovsku z loňského června. Tady našli policisté tři těla. Na místě zemřela žena (32 let) a čtyřleté dítě. Jedenatřicetiletý muž je zastřelil a poté spáchal sebevraždu. Motivem jeho jednání byly rodinné problémy.

Zásah u požáru v Prasku pokračoval i v noci z úterý na středu.
VIDEO: Hasiči už znají příčinu požáru haly v Prasku. Na místě zasahují od úterý

Pro sebevraždu v autě se rozhodl loni v létě i 32letý muž na Rychnovsku. Podle vyšetřování policie ve vysoké rychlosti vjel u Dlouhé Vsi do protisměru, kde se srazil s protijedoucím autem. V něm zabil 46letou ženu a 18letého mladíka. 

Také tento případ sebevraždy a dvojnásobné vraždy policie kvůli úmrtí pachatele odložila.

Případ vyhrocených rodinných vztahů málem skončil tragicky také loni v květnu na Jičínsku. Ve Vršcích 55tiletý muž zaútočil nožem na svou o 8 let mladší ženu a 22letého syna. Útoku podle policie předcházely spory v rodině. Otec měl svým příbuzným opakovaně vyhrožovat. Tehdy případ naštěstí neskočil vraždou. Muže ale následně poslal soud za pokus o dvojnásobnou vraždu na 15 let ve vězení. V Královéhradeckém kraji letos dosud kriminalisté vyšetřovali tři vraždy a několik dalších pokusů o ně.

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth