Na Hradecku provádí transplantace již třicet let Regionální transplantační centrum, které působí při urologické klinice fakultní nemocnice. Zaměřuje se na transplantaci ledvin, orgány získává od živých i zemřelých dárců, a zajišťuje odběry orgánů a transplantace ledvin pro celý východočeský region a Českou Lípu, tedy přibližně pro 1,25 milionu obyvatel.

Čekání, až se pro pacienta najde orgán vhodný k transplantaci, může trvat i několik let. Doba čekání je ale velmi různá. „Někteří lidé čekají i pět let, než se pro ně najde ten nejvhodnější orgán. Koordinační středisko vybírá nejvhodnější orgán pro konkrétního pacienta pomocí počítačového programu,“ říká vedoucí Regionálního transplantačního centra fakultní nemocnice Pavel Navrátil. „Jakmile někdo čeká pět let, dostane se automaticky na přednostní pozici v pořadí. U pacientů na dialýze totiž orgány podléhají stárnutí o mnoho rychleji. Dalším hlediskem je i problematika dětských transplantací. V Praze Motole obvykle na orgán nečekají déle než tři měsíce, v průměru asi 13 měsíců,“ dodává Pavel Navrátil.

Transplantační centrum v hradecké fakultní nemocnici se specializuje na transplantace ledvin. „Není to proto, že by zde transplantace ostatních orgánů nebyly možné, ale u zákroků, které se provádí jednou za čas, je péče složitější, než když je to rutinní výkon,“ míní vedoucí hradeckého transplantačního centra Pavel Navrátil. V hradeckém okrese je v současné době v registru dvaasedmdesát pacientů čekajících na transplantaci ledvin. „My si vybíráme z těch pacientů, kteří u nás mohou být transplantováni, je to asi 15 procent z celého seznamu. Záleží především na zdravotním stavu jednotlivých pacientů,“ uvedl Navrátil.

Loni v Česku lékaři provedli 618 transplantací ledvin, srdce, jater, slinivky břišní a plic. Přesto počet čekatelů na takovou operaci stále převyšuje počet dárců.

Podle ředitele Koordinačního střediska transplantací Pavla Březovského je jedním z důvodů i to, že u transplantace ledvin v Česku tvoří 90 procent dárců orgánů lidé po mozkové smrti a jen 10 procent pak tvoří žijící dobrovolní dárci, zpravidla rodinní příslušníci. Zatímco u žijících dárců lze odběr a transplantaci předem načasovat, u dárců po mozkové smrti nelze čas přenosu odhadnout. Čekací lhůta se proto u jednotlivých pacientů velmi liší – od několika dnů až po dobu delší než tři roky.

„V současnosti je čekatelů necelá tisícovka, ale tyto údaje jsou velmi pohyblivé,“ říká Březovský. Právě zde jsou pacienti registrováni na čekacích listinách a shromažďují se zde informace o potenciálních dárcích. Středisko též vyhodnocuje, kterému dárci se bude konkrétní orgán transplantovat. Samotných transplantačních center je v Česku sedm, přičemž každé z nich se specializuje na určitou oblast. (lh, šp)


Jaké to je čekat na smrt někoho jiného, abyste mohli žít? Čtěte příběh ženy z východních Čech, která roky čekala na vhodného dárce jater.

Čekala na tragickou autonehodu, aby sama mohla žít

KAMIL DUBSKÝ

Pardubice/ Čekala v pořadníku na výměnu jater. Byla permanentně na telefonu, kdyby jí volali z pražské nemocnice IKEM, že se někde na silnici stal další smrťák a zdravá játra jsou pro ni čerstvě nachystána.

Nezáleží na tom, že to zní morbidně. Jiní dárci jater neexistují. Jediným požadavkem je stejná váha jater a krevní skupina.

Sedmadvacetiletá žena z Pardubic, které jsme kvůli diskrétnosti jméno změnili na Milenu Novákovou, se nových jater dočkala po jedné takové autobouračce vloni v listopadu. Trpí autoimunitní hepatitidou, kdy tělo bojuje se svými vlastními játry. Nechce je přijmout. Připomíná to cirhózu jater. Orgán funguje nedostatečně, nemoc se projevuje únavou, ospalostí, zavodňováním těla a přináší řadu zdravotních rizik a infekčních onemocnění. Novákové několikrát praskly tzv. jícnové varexy, které způsobily vnitřní krvácení. Ve 3,5 letech prodělala první zánět, v 11 žloutenku. Jezdila do královéhradecké fakultní nemocnice na pravidelné kontroly, později si ji kvůli zhoršování zdravotního stavu převzal pražský IKEM. Na prohlídky tam dojížděla každý měsíc.

„Zapsali si mě na čekací listinu. Musela jsem být neustále na telefonu a předem nahlašovat místo každého pobytu, i když bych jela jenom ke Hlinsku na chalupu. A to kvůli rychlosti převozu do Prahy na operaci. Tam jde opravdu o minuty. Řada na mě přišla v listopadu. Zavolali mi z IKEMU, že pro mě mají játra. Byla jsem zrovna doma, zavolala jsem pardubickou záchranku a za hodinu a půl jsem byla v Praze,“ líčí Nováková.

Na sál šla hned po rentgenu, EKG a krevních testech. Musela si oholit i veškeré intimní partie. Operace trvala 4,5 hodiny, na oddělení ARO a později JIP si poležela ještě několik týdnů.

„První dny byly těžké. Dostávala jsem kvůli bolestem morfium, člověk navíc hodně zhubne a zeslábne. Břicho jsem měla jak dělovou kouli, jako kdybych na něm měla našité balvany,“ vypravuje.

Do Pardubic se vracela do precizně vydezinfikovaného bytu. Zubní kartáček musela mít kvůli infekcím stranou od ostatních, před každou návštěvou seděla s rouškou a v rukavicích, nesměla spát v péřových peřinách a sex měla dovolený jen s prezervativem. O zákazu líbání a domácího zvířectva ani nemluvě.

Po šesti měsících od operace už se cítí mnohem lépe. Už může ven mezi lidi, začíná dokonce opět lehce sportovat. Abstinence od alkoholu, střídmé životosprávy a každodenního braní prášků se ale nezbaví do konce života. Protože nesmí pracovat více jak dvě hodiny denně, má už léta plný invalidní důchod.

„Vím, že jsem s operací čekala na další autobouračku nebo mozkovou mrtvici. Ale nepřipouštěla jsem si to. Jsem šťastná, že můžu konečně normálně a spokojeně žít,“ dodává Milena Nováková.