Je-li pálení žáhy časté, intenzivní a dlouhotrvající – například pociťuje- li člověk pálení alespoň tři týdny obden, se samoléčbou už zřejmě nevystačí a měl by vyhledat lékaře. Pokud pálení žáhy přichází jen zřídka, není třeba je nijak léčit.

Lékaři doporučují vyvarovat se provokujících momentů. Mezi nápoje a jídla vyvolávající pálení žáhy patří bílé víno, koncentrovaný alkohol, tučná, kořeněná a kynutá jídla. Vhodné je jíst častěji a menší porce, dobře kousat, vynechat kávu a koncentrované džusy. Pálením žáhy trpí během těhotenství asi polovina žen, především v posledních třech měsících gravidity.

Tento nález není nikterak alarmující, je považován téměř za fyziologický a ve většině případů se neléčí. Po porodu tyto nepříjemné obtíže většinou spontánně vymizí.

Těhotné ženy by při problémech s pálením žáhy měly změnit stravovací návyky – nepřejídat se, jíst malé porce a jejich strava by měla být lehce stravitelná. Také by neměly zvedat těžké předměty a měly by omezit předklánění. Vyplatí se nosit volné oblečení.