V jedné věci se téměř všichni lídři shodnou: Je třeba dokončit krňovickou křižovatku. Prioritou jsou téměř u každého ze sedmi kandidátů dobré podmínky pro cyklisty. Několikrát se opakuje téma rekonstrukce kulturního domu, nebo opravy chodníků a komunikací. Problémy jsou tedy jasné, jak se s nimi popere budoucí vedení města, obyvatelé Třebechovic teprve zjistí. Ti si v nedávné anketě Deníku stěžovali například na, to že by město mohlo mít hezčí náměstí a že tu není pořádně kde posedět. Chvály se naopak dočkaly kulturní akce, které město pořádá, nebo opravená budova pro třebechovické betlémy. Hned několik hlasů pak padlo na adresu místní romské komunity. Obyvatelé města si na ni často stěžují. Jak by se s tímto problémem popasovali kandidáti na starostu? I na to jsme se jich zeptali. Jejich odpovědi si můžete přečíst v následující anketě.
Anketa: Jakým investicím byste dali v příštích čtyřech letech přednost? Jak by se měly v Třebechovicích řešit problémy s romskou komunitou?
Třebechovice pod Orebem - Každý z lídrů volebních stran či hnutí dostává v těchto novinách prostor pro vyjádření svého názoru. Čtenáři si tak mohou udělat celkový obraz o kandidátech na starostu. Hradecký deník se tentokrát zeptal všech sedmi kandidátů na starostu v Třebechovicích pod Orebem. Rozsah dostal každý stejný, záleželo jen něm, zda ho využil v maximální délce či nikoliv.
Otázky, které jsme lídrům předložili, znějí takto: 1. Jakým investicím ve městě byste dali v příštích čtyřech letech přednost? 2. Jakým způsobem by se podle Vás měly v Třebechovicích řešit problémy s romskou komunitou?
EMIL RICHTER, KSČM, technik:
1. Všem pro rozvoj města s maximálním využitím státních a evropských dotací. Například: Komunikace a inženýrské sítě, křižovatka Krňovice, cyklostezky. Kulturní dům, parkování vozidel, sociální bydlení a případně startovací byty.
2. S romskou komunitou nejsou velké problémy. Pracovní příležitosti, možnost bydlení a zapojení se do běžného života ostatních občanů bez přetrvávajících rasově podbarvených názorů, povedou k eliminaci problémů. To však jsou spíš širší společenské záležitosti.
JIŘÍ JAKUBEC, Šance pro veřejnost – SNK (bezpp), policejní komisař ve výslužbě:
1. Chtěli bychom dotáhnout propojení Třebechovic a Nepasic pro cyklisty a pěší včetně osvětlení, stejně tak i ve směru na Krňovice. V místních částech chybí napojení na obecní kanalizaci či plynovod. Podporujeme pokračování v rekonstrukcích budov města (ZŠ a MŠ, ZUŠ, kulturní dům,…). Vedle těchto přímých investic chceme tlačit na kraj v souvislosti s opravami jeho silnic v katastru města, především průtah městem od Hradce na Opočno a silnici vedoucí z Třebechovic na Jeníkovice. Podporujeme okružní křižovatku silnice I/11 se silnicí spojující Třebechovice a Krňovice a budeme chtít zvrátit její současné řešení s odbočovacími pruhy a podchodem. Město v posledních letech zcela zaspalo v oblasti protipovodňových opatření, rádi bychom využili především krajských a státních dotací.
2. Problém vnímáme jako systémový. Město obecně trápí problém s nepřizpůsobivými, a je nám jedno, z jaké komunity jsou. Měl by se rázněji řešit problém s neplatiči, kteří žijí na úkor poctivých, nebo těch, kteří svým chováním obtěžují slušné lidi.
ZDENĚK HORÁK, ČSSD, OSVČ – finanční poradce:
1. Investice do projektu, který do příštích let plně či částečně zamezí neustálému vynakládání peněz na opravu městského koupaliště. Na základě požadavků občanů chceme provádět rekonstrukce a modernizaci stávajícího bytového fondu. Intenzivní jednání s investorem ŘSD o dokončení křižovatek do místních částí Krňovice a Štěnkov. Dokončení a návaznost cyklostezek v okolí města. Spolupracovat s nestátní neziskovou organizací Farní charita, zajistit výpomoc v domácnosti seniorům i ostatním potřebným. I nadále přispívat na tyto služby. Podporovat třídění odpadu a umožnit i nadále bezplatné využívání sběrného dvora, vyhledávat lokality, kde by byly umístěny nové sběrné nádoby na odpad. Prosazovat bezbariérovost komunikací.
2. Budeme podporovat spravedlivou sociální politiku. Velký důraz bude kladen na důslednou práci městské policie se zaměřením na nepřizpůsobivé. Každý má možnost na svobodný rozvoj osobnosti a sám o sobě rozhodovat.Musí však na sebe vzít odpovědnost za svá rozhodnutí. Svoboda jedince je ohraničena svobodou jiných občanů.
ROMAN DRAŠNAR, Nestraníci (bezpp), ředitel ZŠ:
1. Křižovatka na I/11 (krňovická) -průsečná s podchodem. Postupná rekonstrukce kulturního domu a okolí (příjezdová komunikace a parkoviště). Oprava chodníků a komunikací včetně Masarykova náměstí (řešení parkování). Realizace poslední etapy přestavby zimního stadionu.
2. Hodně Romů není zaměstnáno a posedává na lavičkách v centru. Problém je pro jakékoliv město těžko řešitelný, neboť stát má nastavená velmi nedokonalá pravidla. Romové dostávají dávky a nikdo nemá právo je nutit do práce. Jsou zde ale i výjimky. Několik Romů delší čas pracuje pro technické služby a jejich pracovní morálka je velmi dobrá. Takoví Romové, pokud bydlí v městských bytech a platí, by určitě měli být v bytech kvalitativně lepších. Dost romských rodin má problémy s placením nájmu. Pakliže má někdo dluh k městu resp. k technickým službám velký, již delší dobu nájem neplatí ani nesplácí, není mu prodloužena smlouva. Pár takových případů máme a věříme, že si na to dají ostatní pozor a budou sociální dávku na bydlení investovat správně.
DAVID MALÝ, Alternativa 2014-SNK (bezpp), OSVČ:
1. Na investičních prioritách je šance na širokou shodu, vyplývající z letitých dluhů v této oblasti. Nevyhovující kulturní dům a komunikace ve městě. Na nich se sice leccos udělalo, ale podle mě nepříliš koncepčně. Zejména cyklistům a chodcům město hodně dluží. Z dlouhodobého hlediska je ale nejhorší současné ekonomické „mrtvo", které následně plodí sociální problémy. Takže za nejdůležitější považuji investovat do průmyslové zóny, která zůstává fakticky jen v Územním plánu.
2. To souvisí i s romským problémem, který je důsledkem trvalé nezaměstnanosti a závislosti na sociálních dávkách většiny příslušníků této minority. Jediné řešení vidím v neustálém pozitivním tlaku. Trvat na rovnoprávnosti k závazkům a zásadně je neodpouštět, současně důsledně nabízet možnost pracovat. Tvrdíme, že odpouštění závazků je nemorální, naopak nabídka možnosti výdělku pro jeho splacení je výchovná. A k tomu „výchovná práce s romskými dětmi od 0 roků", jak správně říká kolegyně z naší kandidátky.
JIŘÍ NĚMEC, Pro – Sdružení nezávislých kandidátů (bezpp), starosta města:
1. Jsou to za prvé investice v dopravě. Rekonstrukce „Krňovické" a "Štěnkovské" křižovatky, výstavba cyklostezek Nepasice – Třebechovice, Třebechovice – Krňovice, vytěsnění tranzitní dopravy a zvýšení bezpečnosti v centru města, tedy úprava pěti křižovatek ve městě a instalace zpomalovacích prvků. Další v pořadí je rekonstrukce kulturního domu a sokolovny a dokončení rekonstrukce bývalého průmyslového areálu „Branka" včetně hasičské zbrojnice.
2. Motivace a podpora rodičů k získání úplného vzdělání jejich dětí (výuční list, maturita, vysokoškolské vzdělání) včetně získání pracovních návyků a následná pomoc odpovídajícím způsobem se uplatnit na trhu práce. Toto by ale měl být dlouhodobý a komplexní celostátní projekt. Bez cílevědomé a důsledné angažovanosti státu nejsou ani Třebechovice, ani žádná jiná města samostatně schopna problematiku romské menšiny uspokojivě řešit.
VLADIMÍR DERNER, KDU-ČSL, předseda výboru krajského zastupitelstva:
1. Přestavba „Hajnišova mlýna" na komunitní centrum. Rekonstrukce plochy jižní stany náměstí a přiléhajících chodníků (v první etapě trasa k nádraží). Rekonstrukce bytového domu v Pitrově ulici. Rekonstrukce kulturního domu. Přestavba a rozšíření křižovatek u sokolovny a Pardubické s Čsl. Legií. Kruhová křižovatka u Krňovic (průsečnou považujeme za nebezpečnou a obtížně průjezdnou). Rozšíření ulice Za Tratí. Zpevněná komunikace podél trati od nádraží do Boru. Výstavba přípojných komunikací a sítí do rozvojových zón pro bydlení (Severní a Varta).
2. Chceme nově zavést sociálně aktivizační služby zaměřené na práci s rodinou a už od předškolního věku vytvářet podmínky pro kvalitní vzdělání a bezpečné rodinné zázemí. A to jak z hlediska podmínek, ve kterých děti vyrůstají, tak zavedením předškolní přípravy. Podpoříme vznik sociální firmy, která pomůže se zaměstnaností Romů a se zvyšováním jejich kvalifikace. Tuto péči je možné věnovat jenom místním. Přistěhovalectví dalších Romů z jiných měst nelze zvládnout a je třeba se mu zákonnými prostředky bránit.
Zvolte si svého starostu!
Kdo se stane starostou či primátorem ve vašem městě? Rozhodovat se bude při komunálních volbách, které se konají 10. a 11. října. Hlasovat o starostovi svého města ale můžete již teď
na webu Hradeckého deníku.
Hlasovat pro svého favorita můžete u pěti největších měst
v bývalém okrese Hradec Králové, kterými jsou Smiřice, Chlumec nad Cidlinou, Nový Bydžov, Třebechovice pod Orebem a Hradec Králové.
S názory kandidátů na starostu se můžete seznámit
na stránkách Deníku každé úterý. Příští týden budou na otázky odpovídat kandidáti z Hradce Králové.