Město se letos pustí do dostavby areálu pro seniory tvořeného domovem důchodců a domem s pečovatelskou službou. Náklady dosáhnou bezmála třiceti milionů korun. Stavební práce začnou v září a potrvají zhruba rok.
Proměny se dočká především objekt někdejšího domu s pečovatelskou službou, který je nyní jedním z křídel domova důchodců. Po dokončení nového domu s pečovatelskou službou v sousedství před pěti lety byl objekt většinou využívaný minimálně. Naposledy v něm po dobu loňské rekonstrukce budovy radnice dočasně sídlil třebechovický městský úřad.
Rekonstrukcí této části areálu získá domov důchodců odpovídající technické zázemí, například výdejnu jídel, šatnu, prádelnu a podobně. Dostavba navíc umožní zvýšení jeho kapacity na 55 lůžek. Celý areál tak bude moci být zkolaudován, některé části postupné obnovy areálu totiž mohly fungovat právě s podmínkou následné dostavby.
„V současnosti se dokončuje dokumentace, pak přijde na řadu výběrové řízení na zhotovitele. Vlastní stavební práce by měly začít v září, s dokončením se počítá ve druhé polovině příštího roku,“ seznámil nás s harmonogramem prací starosta Třebechovic pod Orebem Jiří Němec.
Předpokládané náklady na dostavbu areálu pro komplexní péči o seniory přijde na téměř 30 milionů korun. Třebechovice by však měly ze svého rozpočtu hradit jen menší část nákladů. Od ministerstva práce a sociálních věcí má totiž město slíbenu dotaci ve výši 18 milionů korun. „Slib ještě není stoprocentní jistota, ale musela by nastat nějaká mimořádná situace, aby slíbená dotace nepřišla. Bez této dotace bychom stavět nezačali,“ prohlásil představitel města pod Orebem.
Další čtyři miliony třebechovická radnice na tento účel dostane ze státního rozpočtu, kde je získala při poslaneckém „porcování medvěda“. Na město Třebechovice pod Orebem tedy zůstane přibližně osmimilionová částka, k níž si chce pomoci úvěrem.