Důvod? Rozmíšky při řešení problémů s platbami vodného a stočného a elektřiny. Celkem jde o 1,8 milionu ko­run.

„Já jsem neustále cílem nějakých útoků a pomluv, a při projednávání této kauzy se strhl střet, kdy mě jeden ze zastupitelů začal napadat. Uvědomil jsem si, že tohle nemám zapotřebí,“ vysvětlil důvod svého odstoupení Jindřich Drozd. Poznamenal, že jelikož cítí podporu části zastupitelů, je ochoten se do funkce za jistých podmínek vrátit. Podmínkami rozumí jasné rozdělení gescí nad jednotlivými úseky činnosti radnice.

Takzvaná „kauza voda“ nyní hýbe děním ve městě pod Orebem. „Po převodu bytového hospodářství z městského úřadu na technické služby byly zjištěny nedoúčtované zálohy za vodné a stočné a za elektrickou energii v bytových domech a nevyúčtovaná elektrická energie a vodné a stočné v nebytových prostorách města. To vše za několik let zpětně. Celková výše pohledávek byla předběžně stanovena na 1,8 milionu korun. Z hlediska možné zodpovědnosti, na základě pracovních náplní a organizační struktury městského úřadu, připadá v úvahu sedm lidí,“ uvedl třebechovický starosta Jiří Němec. Na dotaz, zda mezi zmíněnými osobami je i odstoupivší Jindřich Drozd, odpověděl kladně.

Jindřich Drozd za vznik této kauzy necítí žádnou zodpovědnost. „Vůbec s tím nemám nic společného. Pokud to pan starosta tvrdí, podám na něho trestní oznámení. Uvedený problém se táhne nejméně od roku 2002 a já jsem ve funkci od listopadu 2006,“ vysvětlil.

Fungování třebechovického městského úřadu ani rady města není podle starosty Jiřího Němce rezignací místostarosty Jindřicha Drozda dotčeno. Rada města nepracuje v sedmi, ale dočasně pouze v šestičlenném složení, což však na její činnost nemá zásadní vliv. Radnice chce situaci řešit schůzkou všech koaličních partnerů, která by se měla uskutečnit do čtrnácti dnů. Kauzu včetně míry odpovědnosti jednotlivců hodlá radnice uzavřít na červnovém zasedání zastupitelstva.

„Současně činíme opatření, aby se podobná pochybení už nemohla opakovat,“ uvedl starosta Němec. Město zároveň podniká kroky k urovnání vztahů s nájemníky a smluvnímu ošetření a následnému vypořádání dluhů.