„Národní kulturní památka třebechovický Proboštův betlém je v provozu více jak 100 let. Během času došlo ke značnému opotřebení jednotlivých částí, především pak celodřevěného mechanismu a k rozvolnění konstrukce. Z tohoto důvodu vyžaduje betlém generální opravu. Výstavní prostory v nové budově Třebechovického muzea betlémů, kde je nyní tento světový unikát umístěn, jsou konečně vhodným místem pro takovýto zásah. Na doporučení památkářů by se betlém po své rekonstrukci už neměl dále přemisťovat," vysvětlil Jiří Němec, starosta Třebechovic pod Orebem.

Norské fondy vyhověly šestadvaceti žádostem z více než dvou stovek. Třebechovice tak získají 5,7 milionu korun. „Celková částka na opravu se odhaduje na 7 až 10 milionu korun a její přesná výše bude známa na základě výběrového řízení. Městský rozpočet by měl být zatížen jen minimálně, protože se počítá ještě s dalšími dotacemi na dofinancování," dodal Němec.

Práce by měly začít v březnu 2015 a jejich ukončení se plánuje na duben 2016. Během této doby nebude však Třebechovické muzeum uzavřeno, právě naopak. Práci restaurátorů na opravě tohoto jedinečného exponátu budou moci návštěvníci muzea sledovat „on-line" z ochozu výstavních prostor muzea.