Sportovní hala ve čtvrti Třebeš má další vážný problém. Po zničené podlaze, kvůli které je přes dva měsíce uzavřená, řádí v útrobách objektu hlodavci.
„Do haly, která je obklopená loukami, se před zimou začaly stahovat myši a začínají devastovat výplně stěn. Už to překročilo únosnou mez,“ uvedl mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda.

Na problém přišli zaměstnanci haly. „Objevili ohlodané sušenky, trus a navíc museli několikrát za noc vyjíždět do haly vypnout alarm. Na pomoc jsme proto povolali odborníky,“ řekla ředitelka městské správy nemovitostí Zdeňka Rychterová.

Deratizéři budovu nejprve důkladně prohledali a pak se pustili do kladení pastí s jedovatými nástrahami. Podle posudku, který pro město zpracovali, mohou za zvýšený počet hlodavců v objektu stavební nedostatky.

„Budova patří z hlediska průchodnosti pro hlodavce do kategorie dřevěná stodola na venkově. U recepce jsme našli nedozděnou příčku, je tam spousta netěsností u dveří, ale hlavně na třech stranách haly chybí mřížky mezi fasádou a podezdívkou. Je tam mezera od pěti do deseti centimetrů,“ míní šéf deratizační firmy Miloš Krejsa.

V objektu se prohánějí myši, ale i potkani. „Existuje velké nebezpečí, že se pustí do elektrické instalace, a škody pak budou mnohem vyšší. Nástrahy jsme proto položili nejen do různých otvorů ve fasádě, ale také do kabelážních šachet,“ dodal Krejsa.

Deratizace bude stát zhruba pět tisíc korun. Správa nemovitostí hodlá náklady vyúčtovat stavební firmě.

„Částku zahrneme do reklamace. Stavební firmu Metrostav jsme na chybějící mřížky a další závady upozornili už v pátek odpoledne, ale stále se nic neděje,“ stěžuje si Zdeňka Rychterová.
Metrostav se totiž snaží problém s nezvanými hosty bagatelizovat.
„Už to tak bývá, že se myši na zimu stěhují do tepla. Nemyslím si však, že by jim nějaké mřížky mohly zabránit. Každý, kdo má chalupu, o tom ví své. Snad pomůže deratizace,“ uvedl mluvčí firmy František Polák.
Hlavním problémem haly ale zůstává zkroucená podlaha. Společnost Metrostav ji hodlá vyměnit. Nikdo však zatím nedokáže odhadnout, kdy se na nové palubovce znovu objeví sportovci.
„Do 7. listopadu předložíme městu návrh, jaký druh podlahy tam položíme a za jakého provozního režimu by to mělo fungovat, aby se nic podobného neopakovalo. Pokud se dohodneme, tak můžeme začít s pokládáním prakticky ihned,“ dodal Polák.