Když si sokolové po druhé světové válce postavili v hradecké čtvrti Pouchov tělocvičnu, věřili, že je to jen na deset let.Objekt s pódiem z dřevěných panelů jim však slouží dodnes. Členové tělovýchovné jednoty doufají, že se blíží konec života v provizoriu.

„Chtěli bychom stávající tělocvičnu nahradit moderní stavbou. Bude o trochu větší. Místo jednoho hřiště by se tam měla vejít dvě. Náklady odhadujeme na 35 až 40 milionů korun,“ uvedl jednatel výboru TJ Sokol Pouchov Jaroslav Štěchovský.

Právě ve financování stavby je však zatím kámen úrazu. Sokolové totiž nemají peníze a musejí spoléhat na štědrost státu a města. „Letos bychom chtěli mít územní rozhodnutí, abychom na podzim mohli žádat ministerstvo školství o dotaci. Ta by mohla pokrýt až sedmdesát procent nákladů. Zbytek snad doplatí město,“ doufá Jaroslav Štěchovský.

Radnice zatím Sokolům slíbila, že zaplatí dokumentaci pro územní řízení. „O další dotaci musí rozhodnout zastupitelé,“ uvedl mluvčí magistrátu Václav Svoboda. Součástí haly má být komfortní sociální zařízení, šatny, klubovna a také menší místnost pro cvičení méně početných kolektivů.

„Sokol v Třebši dostal halu, o kterou se navíc stará správa nemovitostí. Nechceme žádný luxus, jen normální tělocvičnu. Ta dnešní nejde ani vytopit,“ dodal Štěchovský.

Halu v Třebši si však Sokolové příliš neužili. Po třech měsících ji radnice musela zavřít kvůli pokroucené podlaze, kterou zničila vlhkost. Dnes by měli zástupci města převzít halu po opravě palubovky.

„S otevřením haly pro veřejnost počítáme začátkem dubna,“ prozradila ředitelka správy nemovitostí Zdeňka Rychterová.