Trestanci ku prospěchu obcí? Velmi slibně vypadající projekt, který u nás sice už nějaký ten pátek funguje, podle slov některých zúčastněných je však v mnoha ohledech ještě v plenkách.
Řeč je o obecně prospěšných pracích jako alternativní možnosti, jak si odsouzení mohou odpykat trest za spáchané činy, aniž by museli do vězeňské cely. Hlavním pozitivem pro ně je především fakt, že jejich prohřešek bude po odpracování stanovených hodin vymazán z trestního rejstříku.
„Zákon přesně upravuje, za jakých podmínek může příslušný soud tento druh trestu uložit. Jedná se především o méně závažnou činnost, při níž se dále zohledňuje míra způsobené škody. Většinou jde o osoby, jež ´zhřešily´ poprvé, nebo o recidivisty, kteří provedli například drobnou krádež v obchodě,“ řekl Zdeněk Šulc, tiskový mluvčí Okresního soudu v Hradci Králové ve věcech trestních.
Celý systém však naráží na problém s poskytovateli. Těmi jsou některé neziskové organizace jako například Český červený kříž, oblastní charity a hlavně obce.
„Málokdo je ochoten odsouzené zaměstnat, ale není se vlastně čemu divit. S těmito lidmi totiž bývají nemalé komplikace. Jejich přístup k věci je natolik nezodpovědný, že často ani nepřijdou, aniž by se omluvili, takže zaměstnavatelům vznikají nejrůznější potíže,“ vysvětlil Šulc.
Z tohoto důvodu poskytují práci méně trestancům, než by si Probační a mediační služba přála, také v Chlumci nad Cidlinou.
„Tito lidé totiž téměř nic neumějí, nebo příliš inklinují k alkoholu. Navíc o nich velmi málo víme,“ prohlásil chlumecký starosta Miroslav Uchytil a dodal, že by do budoucna uvítal změnu legislativy v tom smyslu, aby osoba dohlížející nad takovým pracovníkem užívala statutu ochrany veřejného činitele. Celá záležitost okolo obecně prospěšných prací je podle jeho slov stále ještě nedopracovaná.
V Chlumci nyní evidují celkem dva odsouzené, kteří mají být obci svou prací prospěšní. „Jeden z nich dosud nenastoupil, s tím druhým jsme celkem spokojeni,“ upřesnil Miroslav Uchytil.
Tato situace přesně dokumentuje stav, jaký je po celém Hradecku. Mluvčí okresního soudu totiž uvedl, že trest plní jen 50 procent odsouzených.
Dohled nad vykonáváním uděleného trestu provádí Probační a mediační služba (PMS). „Prostřednictvím pověřeného pracovníka také důkladně poučujeme klienta o jeho povinnostech při vykonávání trestu a zjišťujeme údaje pro tento výkon podstatné, což je zdravotní stav odsouzeného, jeho kvalifikace, dovednosti a další nezbytnosti,“ uvedla Irena Machačová, vedoucí hradeckého střediska PMS.
Služba současně pachatele seznamuje s pravidly, jakými se bude řídit při komunikaci se střediskem PMS a s příslušným soudem během výkonu trestu.
„Povinností odsouzeného je odpracovat stanovené hodiny do jednoho roku. Pokud tak neučiní a své chování nezdůvodní, může být jeho trest změněn a půjde do vězení,“ sdělil Šulc.
Jitka Jelínková