Bude se zase ve fanouškovském kotli vařit koňský guláš?

„Připravujeme něco speciálního, ale nesmím ani naznačit," usmívá se Libor Pytlík, jeden z tvůrců takzvaného chorea, tedy obrazových vzkazů protivníkovi, jež ukážou hradečtí fans při dnešním ostrém boji.

„Bude to takový příběh," navnadí zvědavé jeho kolega Petr Král, jeden z šéfů fanoušků, jinak zvaný Birkow.

Ale ani z něj víc nedostanete, je to přece výrobní tajemství party bavící tribuny.

Chorea na čtvrté derby 
chystali minulý víkend – tradičně na jedné základní škole. Venku to opravdu nešlo, ledový vítr totiž srážel teplotu až na mínus jedenáct stupňů.

„Byli jsme tam v pátek, sobotu i neděli," popisuje Král. On přivedl také malou pomocnici, dceru Adélku. Ano, i ona pomáhala, jak ukazuje jeden ze snímků z akce. Celkem trvala tahle brigáda šestatřicet hodin.

Během nich se tvořily plakáty, jež vyplní každou komerční přestávku při derby. Tyto pauzy jsou po dvou 
v každé třetině.

V tu chvíli se nad hlavami fanoušků objeví plakáty obřích rozměrů. „Osm metrů na deset," popisuje další tvůrce Karel Polzer. „A ten největší má dvanáct na dvanáct," doplňuje ho Král.

Jak chorea vznikají? Páskou se dohromady lepí papíry, na něž se pak namalují nachystané výjevy. „Já jen vybarvuju," usmívá se Král.

Hlavní je však nápad – a těmi zatím hradečtí fanoušci oslňují. Perfektní byly například slepené vzkazy pro hráče či poselství pro obránce Reného Vydareného, který se probojoval do slovenské olympijské nominace. Olympijské kruhy doplnil výrok: Ať je to VYDARENÝ.

Dnešní derby bude mít příběh. Mimo to se ponese ve znamení bílé. Fanoušci natáhnou sněhová trika a na hlavu nasadí papírové helmy.

Smete tahle bílá bouře Pardubice?

Cena za velký zápas: sedm tisíc

Barvy, pásky, papíry… Příprava chorea na hokejový svátek není rozhodně levná záležitost. „Minulé derby nás stálo kolem sedmi tisíc, teď to bude stejné," říká jeden 
z tvůrců Petr Král.

Kdo tuto akci platí?
Máme choreofond. Klasicky chodíme po tribuně s kasičkou, lidi vždycky přispějí. A na derby máme nachystané papírové helmy. Jedna stojí třicet korun, připravených je tisíc. Ze zisku budeme financovat chorea.

Hokejový kotel posílili fotbaloví fanoušci. To nebylo, že?
Nebylo, byla tam spíš řevnivost. Dnes je to na tak dobré úrovni, že jsem to vůbec nečekal.

Oplatíte jim jejich přízeň?
Já jsem dřív na fotbal chodil a teď znovu začínám. Je to revanš, který  funguje i s basketem.

Jak máte rád Pardubice?
Nikdy jsem jim nefandil, ani když Hradec nebyl v extralize. Ale 
v Pardubicích pracuju. Trošku se štengrujeme. (usmívá se)