Většina peněz i letos zůstane v místech, kde je dobrovolníci vykoledovali, a půjde na pomoc potřebným, menší část výtěžku sbírky bude věnována na humanitární pomoc do zahraničí.

Například na Hradecku letos koledníci prosili o dar na podporu domácí hospicové péče o nevyléčitelně nemocné, trutnovská Charita z vybraných peněz zakoupí dávkovače léků pro zdravotní službu a domácí hospicovou péči, na Jičínsku z výtěžku sbírky podpoří dobrovolnické programy na pomoc dětem, rodinám, seniorům či lidem s handicapem a v Dobrušce a okolí službu osobní asistence pro lidi se zdravotním postižením.

„Jsem rád, že pomoc nemocným a potřebným lidi spojuje,“ uvedl ředitel Diecézní charity Hradec Králové Jiří Stejskal.

S kasičkami do ulic letos v diecézi vyšlo téměř patnáct tisíc školáků, skautů a farníků, v převleku za bájné tři krále pomáhali také celé rodiny, pracovníci charity a další dobrovolníci. Po požehnání od duchovních se vydali na cestu s úředně zapečetěnými kasičkami opatřenými charitním logem. Dárce na oplátku odměňovali cukříky a kalendáříky i přáním štěstí a zdraví.

Lidé letos třem králům přáli. Například na Hradecku koledníci vybrali rekordních 1,6 milionu korun, oblastní charitě Červený Kostelec dárci věnovali 988 tisíc korun, farní charitě Náchod 980 tisíc, rychnovská farní charita získala 869 tisíc a farní charita v Dobrušce 696 tisíc korun.

Na Jičínsku se vybralo 420 tisíc a farní charita ve Dvoře Králové nad Labem díky koledníkům získala téměř 344 tisíc korun.

V rámci diecéze byli zřejmě nejštědřejší lidé na Orlickoústecku, kde v kasičkách skončily tři miliony korun, na Havlíčkobrodsku koledníci vybrali 2,4 milionu.

Nešlo však jen o peníze – tři králové koledovali také pro radost pacientům v nemocnicích, seniorům v domovech či dětem v mateřských školách.

Tříkrálová sbírka se letos konala už po devatenácté a v České republice je už dlouho největší dobrovolnickou akcí. Koledníci letos do 23 908 pokladniček dostali celkem 119 184 663 korun.

„Vybralo se téměř o sedm milionů korun víc než v loňském roce,“ uvedli včera zástupci Charity ČR. Částka však ještě není konečná. Do celkového výnosu se totiž budou započítávat ještě dárcovské SMS a přímé dary na sbírkový účet. Například během televizního Tříkrálového koncertu přišlo před dárcovské SMS více než jeden a čtvrt milionu korun.