Kraj nyní schválil projektovou dokumentaci na rekonstrukci budovy, kterou v areálu využívá Muzeum východních Čech. Hotová by měla být do šesti měsíců. Krajskou kasu vyjde na 3,9 milionů korun bez DPH. Celkové náklady na opravy by měly být více než 200 milionů korun.

Priorita je depozitář

Muzeum má v depozitáři uschováno kolem tří milionů předmětů. „Minimálně opravíme tento objekt, protože stavební stav je velmi špatný, pokud se podaří vybudovat i přístavbu, tak to bude bonus. Základem je, že máme již vybraného projektanta," řekl radní Josef Dvořák.

Podle něj chce kraj po převzetí dokumentace získat stavební povolení a následně požádat o dotace z evropských fondů. „Následovat by měl tendr na dodavatele, stavět by se mohlo nejdříve v roce 2017," dodal Dvořák.

Větší část Gayerových kasáren patří ale městu. To zde chce vybudovat parkovací dům pro 280 vozů a také oddělit automobilový provoz a pěší. Projektu bude ale muset ustoupit veterinární klinika.

Původně se měla současně uskutečnit i rekonstrukce nedalekých Vrbenského kasáren, které vlastní Hradec Králové. Radnice plánovala budovu přebudovat na technologické a vzdělávací centrum za 150 až 200 milionů korun, letos na podzim však od záměru opustila a oznámila, že chce pro objekt hledat další využití. Město chtělo Vrbenského kasárny původně směnit za část krajských Gayerových kasáren, kde je právě depozitář Muzea východních Čech. Z toho ale sešlo.