„Těsně před půlnocí podal nový rozklad na stavební povolení ke stavbě dálnice D11 v úseku Hradec Králové - Předměřice nad Labem spolek Děti země,“ uvedl mluvčí Ministerstva dopravy Zdeněk Neusar, který ovšem nevyloučil, že tento rozklad nemusí být konečný. „Není vyloučeno, že bychom další mohli standardní poštou obdržet ještě ve středu,“ doplnil informaci mluvčí resortu dopravy a osvětlil, jaké výtky vedly spolek Děti Země k podání rozkladu. Z jejich strany ne k prvnímu. „Došlo například k napadení všech závazných stanovisek, která musí být znovu přezkoumána,“ uvedl mluvčí.

Ještě v polovině července měli úředníci Ministerstva dopravy na stole několik dalších rozkladů proti dostavbě autostrády, jejíž první plány vznikly již před 80 lety. Lidem v okolí dálnice chyběly protihlukové stěny a místním zemědělcům obslužné komunikace.

Spor o stěny

„Původně podané rozklady (celkem 9), týkající se zejména požadavků na doplnění protihlukových opatření a nespokojenosti s řešením přístupových komunikací, jsme ve spolupráci s ŘSD vyřešili,“ uvedl mluvčí Ministerstva dopravy Zdeněk Neusar. Námitky v rámci stavebního řízení podal v polovině května i hradecký magistrát.

Nakonec však neuspěl a k dalšímu „odkladu“ dálnice se již nepřipojil. „Město rozklad proti rozhodnutí Ministerstva dopravy nepodalo, nechceme stavbu dálnice blokovat. Ministrovi jsem však znovu oficiálně připomněl příslib, který nám dalo ŘSD. Tedy, že požadovaná doplnění stavby budou připravována tak, aby byla uvedena do provozu současně se samotnou dálnicí,“ uvedl v polovině července primátor Hradce Zdeněk Fink.

Podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla by se počty protihlukových stěn u dálnice mohly navýšit. „Po realizaci stavby provádíme vždy kontrolní měření. Pokud se někde ukáže, že hlučnost je vyšší, než se předpokládalo, můžeme tato místa dodatečně osadit protihlukovými stěnami,“ uvedl nedávno mluvčí ŘSD.

Co na to Děti Země?

I přes eskapády s rozklady dál Ministerstvo dopravy věří, že se stavaři na úsek Hradec Králové - Předměřice dostanou ještě v letošním roce. „Nyní vše musíme oznámit ostatním účastníkům řízení, kteří se k věci mohou vyjádřit, následně věc předáme k řešení rozkladové komisi,“ uvedl mluvčí ministerstva a dodal, že záměrem resortu dopravy je se s rozkladem vypořádat co nejdřív a ještě letos začít stavět. „ŘSD je již plně připraveno začít se stavebními pracemi,“ dodal Zdeněk Neusar.

Chtěli jsme znát i stanovisko spolku Děti Země, proč podalo rozklad krátce před vypršením lhůty a kde vidí největší chyby celého projektu. Miroslav Patrik však telefon nezvedal a na SMS zprávy do uzávěrky neodpověděl. Doplnění v odkazu níže: