„Nechtěli jsme tomu uvěřit, ale pak nám to postupně docházelo. Teď máme z velké rodiny opravdu radost," říkají svorně. Doma už totiž mají pětiletého syna Vojtu. 29. srpna k němu přibyli Davídek, Štěpánek a Natálka. Ti zatím leží v inkubátoru ve fakultní nemocnici v Hradci.

Trojí náklady, jeden příspěvek
Matky dvojčat či trojčat nejsou, co se týká porodného, mateřské či rodičovského příspěvku, zvýhodňovány. Ač jsou náklady vyšší. Plus je chůva nebo pečovatelka o domácnost, kterou v těchto případech stát nabízí. Rodiče trojčat si vybrali pečovatelku.

„Manželka se vrátila od doktora, podala mi obrázek 
z ultrazvuku a řekla ať počítám. A já napočítal celkem tři tečky," popisuje úsměvnou situaci tatínek.

Bezproblémovému porodu, který byl veden císařským řezem, předcházela rozsáhlá příprava. Například pořízení nového bytu, do něhož by se rodina vešla. „V lednu jsme si koupili nové auto a v únoru pak zjistili, že čekáme trojčata. Takže jsme si museli koupit větší – sedmimístné," směje se Lucie Špecingerová.

A potřeba byl také kočárek. „Spojila jsem se s dalšími maminkami, které už mají trojčata, a od jedné jsme odkoupili kočárek. Děti v něm budou sedět vedle sebe. Vypadá to samo o sobě jaké malé auto."

Trojčata prý připadají na několik tisíc porodů jednoho dítěte. „Ve fakultní nemocnici v Hradci máme podobné porody tak jednou za dva až tři roky, je to opravdu rarita," říká přednosta porodnické kliniky Jiří Špaček.

Veronika Skřivanová