“Charity z darovaných peněz podpoří především své služby na pomoc nemocným a potřebným tam, kde byly příspěvky vybrány. Například Oblastní charita Hradec Králové použije vykoledované peníze na podporu domácí hospicové péče a na výstavbu lůžkového hospice ve Stěžerách,” komentuje výsledky jubilejní dvacáté Tříkrálové sbírky Jana Karasová z Diecézní charity Hradec Králové.

Roste počet obcí a měst i štědrost lidí

Tříkrálová sbírka je už dvacet let tradičním symbolem solidarity, dobročinnosti a pomoci nemocným a strádajícím. Letošní rekordní vybraná částka podle Jany Karasové odráží fakt, že rok od roku přibývá obcí a měst, které se do sbírky chtějí zapojit, a současně roste štědrost dárců. “A navíc Tříkrálová sbírka se liší od všech jiných – jejím posláním není jen vybrat peníze, ale především popřát lidem vše dobré.

“Královské trojice zazpívaly a rozdávaly radost také pacientům v nemocnici, obyvatelům v domovech pro seniory a dětem v mateřských školkách. S koledováním nejvíce pomáhali školáci, skauti, farníci, charitní zaměstnanci a dobrovolníci. Jen v hradecké diecézi jich bylo letos kolem patnácti tisíc,” doplňuje Jana Karasová.

Dary pomohou přímo v regionu

Darované peníze pomohou nemocným a potřebným především v místech, kde byly vykoledovány. Například na Hradecku a Pardubicku z výtěžku sbírky podpoří hospicovou péči o nevyléčitelně nemocné. Ve Dvoře Králové nad Labem a okolí lidé přispívali na centrum Klubko na pomoc pěstounským rodinám. Oblastní charita Červený Kostelec z vybraných peněz vymění stará okna v Domově sv. Josefa pro nemocné s roztroušenou sklerózou v Žirči, na Kutnohorsku z tříkrálových darů podpoří dobrovolnické programy v nemocnicích a sociálních zařízeních. Na Orlickoústecku a Chrudimsku použijí vykoledované peníze na podporu charitní pečovatelské služby, Oblastní charita Nové Hrady z výtěžku sbírky rozšíří Dům sv. Josefa v Chotovicích, kde pomáhají handicapovaným, seniorům a rodinám s dětmi.

Část výtěžku sbírky pomůže humanitárním projektům v Indii, které realizuje Diecézní charita Hradec Králové. “Jde o kvalifikační kurzy pro mladé lidi bez vyučení a dětské večerní vzdělávání v Bangalore,” vysvětluje Jana Karasová.

“Za podporu Tříkrálové sbírky a všech dárců jsme upřímně vděční,” řekla k výsledkům sbírky vedoucí centra Klubko ve Dvoře Králové nad Labem Alena Šimková. Klubko se stará o pěstounské rodiny a peníze z Tříkrálové sbírky chce použít takříkajíc na přilepšenou pro děti v náhradní rodinné péči. “Na terapeutickou a respitní péči o tyto děti v našem rozpočtu běžně nezbývá moc prostředků, teď si budeme moci dovolit nabídnout dětem a jejich náhradním rodinám trochu víc,” neskrývala radost Alena Šimková.

Nejen Klubko, ale všichni adresáti darovaných peněz se musí ještě obrnit trpělivostí: peníze budou míst k dispozici až během března. “Vyúčtovat a zdokumentovat každou vybranou korunu je administrativní práce na několik týdnů,” vysvětluje na závěr Jana Karasová z Diecézní charity Hradec Králové.