Téměř čtyři sta tisíc korun vybrala Oblastní charita Hradec Králové při letošní Tříkrálové sbírce.

V královéhradecké diecézi se zatím spočítalo sedm set devět kasiček, v nichž bylo přes dva a půl milionu korun. Součet ale ještě poroste, protože všechny pokladničky nejsou spočítané. Loni se darovaná částka vyšplhala na deset milionů korun.

Koledovalo se jak v Hradci Králové, tak v některých dalších městech a obcích regionu. V Trutnově a okolí tři králové získali přes čtyřicet tisíc korun.

Přímo v ulicích krajského města se vybralo 123 tisíc korun. Značnou měrou přispělo také devět kasiček z Černilova, lidé zde přispěli téměř čtyřicet tisíc korun. Z farností se nejvíce vyznamenal kostel Panny Marie. Do této kasičky nasbírali přes patnáct tisíc korun.

Dobrovolníci procházeli nejen městy

V Hradci Králové vyšly skupinky koledníků do ulic z katedrály svatého Ducha v pátek 6. ledna kolem deváté hodiny. Na cestu jim požehnal biskup Jan Vokál. V tento den se také koledovalo v Chlumci nad Cidlinou, Novém Bydžově, Nechanicích nebo Smiřicích. Letos poprvé se ke Tříkrálové sbírce připojily obce Hořiněves, Divec, Radostov.

„Do tříkrálových pokladniček vložili své dary také lidé v římskokatolických kostelech královéhradeckého vikariátu,“ uvedla Petra Zíková, koordinátorka Tříkrálové sbírky za Oblastní charitu Hradec Králové.

Celkem se při koledování naplnilo 137 kasiček, v krajském městě jich bylo šedesát tři, v okolních městech a obcích padesát dva a ve farnostech dvaadvacet.

Peníze pomohou i postiženým dětem

Výtěžek Tříkrálové sbírky 2012 bude použit na rozvoj projektů: Středisko rané péče Sluníčko v Hradci Králové, které poskytuje služby rodinám pečujícím o děti s postižením v raném věku, na domácí hospicovou péči, která umožňuje umírajícím lidem a jejich blízkým strávit poslední chvíle společně v domácím prostředí, a dále na poradenství pro oběti domácího násilí a lidi v nouzi. Třetina výtěžku je určena na humanitární projekty Charity Česká republika a to jak na pomoc lidem v nouzi u nás, tak i v zahraničí.

Oblastní charita Červený Kostelec využije svůj výtěžek například pro obnovu technického vybavení a nákup zdravotnického materiálu v Hospici Anežky České.

V Rychnově nad Kněžnou podpoří ve stacionáři sv. Františka aktivity v denním a týdenním stacionáři.

Ve Dvoře Králové nad Labem nakoupí sociálně terapeutická dílna pracovní materiál a pokryje příspěvkem část svého provozu.

„Pozitivně vnímám ochotu, vstřícnost a zodpovědnost všech, kteří se podíleli na přípravě i zdárném průběhu celé Tříkrálové sbírky. Velice si vážím tohoto projevu důvěry v naši dobročinnou práci a všem děkuji. Naše společné úsilí, nashromáždit dostatečné množství peněz do kasiček, se neminulo účinkem. Dobří lidé pomohli a přispěli do kasiček. Díky jejich štědrosti a velkorysosti bude i letos snazší podpořit vybrané projekty,“ vyjádřil se ke sbírce ředitel Oblastní charity Hradec Králové Petr Voženílek.

Dodal, že Tříkrálová sbírka splnila i další cíl, protože koledníci navštívili také nemocnice, domovy důchodců, školy a mateřské školky, kde rozdávali radost.

Od středečního dne také na internetových stránkách charitahk.cz probíhá soutěž o nejhezčí tříkrálový kostým ze všech měst a obcí, kde pořádala Tříkrálovou sbírku Oblastní charita Hradec Králové. Hlasovat může každý pouze jednou, svůj tip, číslo obrázku, zasílejte na e-mailovou adresu dobro@hk.caritas.cz. Soutěž končí 31. ledna ve dvanáct hodin.

Částky vybrané oblastní charitou Hradec Králové:

Hradec Králové
– 188 357 korun;
Černilov – 38 436 korun;
Hořiněves – 8851 korun;
Chlumec nad Cidlinou – 19 105 korun;
Libčany – 15 934 korun;
Lovčice – 17 967 korun;
Nechanice – 4479 korun;
Nový Bydžov – 9523 korun;
Smiřice – 7363 korun.

Vždy se jedná o součet pokladniček z ulic obcí a z farností.