Koledníci, které letos počtrnácté vysílá Charita Česká republika, vyrážejí do ulic už dnes.
Narazit na ně můžete třeba v Černilově, kde tato tradice funguje desátým rokem. V devět hodin ráno by se tu mělo vydat na cestu devět skupinek ve složení Kašpar, Melichar a Baltazar.

„Rok od roku vybereme pro charitu více peněz a situace se lepší – koledníci jsou zde vždy pozitivně přijímáni," naznačuje Vojtěch Šustek, tajemník černilovského úřadu, který sbírku organizuje.

Na svou pouť vyrážejí tři králové i ve Vysoké nad Labem. „Sbírku pořádáme už v sobotu, abychom zastihli co nejvíce lidí doma," vysvětluje starosta Jiří Horák.

Skupinky, kterých by letos mělo být pět, se tu scházejí už o půl deváté ráno. Každá dostane mapku a vyrazí. A to ve velkém stylu. Dvě tříkrálové skupinky jedou na koních, další bude muzikantská.


Tím však sbírka nekončí. 
V Hradci startuje v pondělí 
6. ledna – na svátek Tří králů. Začíná se po osmé ráno v Novém Adalbertinu, kde skupinky dostanou zapečetěné kasičky a speciální průkazky.

Celkový počet skupinek koledníků je navíc letos v krajském městě rekordní – do ulic se jich vypraví 78.
K pondělní sbírce se pak připojily i další obce: Chlumec nad Cidlinou, Nový Bydžov či Skřivany.

Výtěžek Oblastní charita Hradec Králové použije na poskytování služeb ve Středisku rané péče Sluníčko, které pomáhá rodinám pečujícím doma o děti s postižením, a na domácí hospicovou péči. Část peněz poputuje na pomoc do zahraničí. ⋌(skr)