Pátek třináctého je prostě smolný den. Kartářka to vidí jinak. Tvrdí, že pátek třináctého je den jako každý jiný.

Zřejmě se touto zásadou neřídí snoubenci, kteří si plánují svatbu. Jak se totiž shodly matrikářky, v Hradci Králové, Náchodě či Jičíně na dnešek nemají hlášenou žádnou svatbu. A přitom právě pátky jsou ve všech třech městech termíny, kdy se svatební obřady konají.

Platí to také v Chlumci nad Cidlinou nebo Novém Bydžově. „Kde jsou ty doby, kdy jsme mívali za rok sto dvacet nebo i sto třicet svateb. To bylo tak v devadesátých letech. Dnes už se spíš řeší otázka určení otcovství než sňatek. Loni jsme oddali kolem čtyřiceti párů,“ řekla Deníku matrikářka novobydžovské radnice Danuše Sürová. Jak dodala, vůbec první svatbu tu budou mít až v sobotu 21. ledna. V Chlumci nad Cidlinou to bude v pátek 27. a sobotu 28. ledna. Podle matrikářek se většina svatebních obřadů soustředí na letní měsíce, kdy si snoubenci mohou vybírat také svatby na zámcích, například v Chlumci nad Cidlinou nebo Náchodě.

„Kdepak, pátek třináctého je den jako každý jiný. Vůbec ho neberu jako den, kdyby se mělo stát nějaké neštěstí,“ řekla nám hradecká kartářka Andrea Ševčíková. Jak dodala, lidé zřejmě vycházejí se starých pověr. V pátek třináctého například francouzský král Filip IV. nechal pozatýkat templáře. Jako „černý pátek“ se označuje také krach newyorské burzy ve třicátých letech dvacátého století. To ovšem nebylo třináctého.

Připomeňme, že pátky třináctého budou letos ještě v dubnu a v červenci.