„Výrazná tromba byla dnes mezi 17:45 - 17:55 několika pozorovateli zdokumentována na konvektivní buňce u Chlumce nad Cidlinou. Prověřujeme i případný možný kontakt se zemským povrchem,“ sdělila na Facebooku v neděli večer organizace Czech Thunderstorm Research Association.

Tromba je podle Elektronického meteorologického slovníku souhrnný název pro všechny atmosférické víry s přibližně vertikální osou rotace. Co se týče velikosti, průměrem je řádově od desítek centimetrů do stovek metrů, maximálně do zhruba dvou kilometrů. O trombu se jedná bez ohledu na mechanizmus vzniku a bez ohledu na to, zda se dotýkají zemského povrchu či nikoliv.

Loni se mezi Hradcem a Pardubicemi přehnalo slabé tornádo:

Tromba či slabé tornádo u Pardubic, 17. 5. 2022
VIDEA, FOTKY: Potvrzeno. Mezi Hradcem a Pardubicemi se přehnalo slabé tornádo

Tornádo je pak speciální druh tromby, vyskytující se pod konvektivními bouřemi. „Tornádo je spojeno se základnou oblaku, spouští se shora dolů k zemskému povrchu a musí se během své existence alespoň jednou dotknout zemského povrchu, přičemž zároveň musí mít potenciál způsobit na zemském povrchu hmotné škody,“ uvádí Elektronický meteorologický slovník.

V pondělí lovci bouřek popsali, co se v neděli odpoledne u Chlumce mohlo stát: „Po 17:45 se v zadní oblasti konvektivní buňky, za sestupným proudem (downdraftem), vytvořila výrazná tromba, jež mohla být i možným tornádem. Pokud by došlo ke kontaktu se zemským povrchem, bylo by to nejpravděpodobněji v oblasti lesů mezi Kundraticemi a Hlavečníkem, případně západně od Újezda u Přelouče.“ 

Bouřka po celém Královéhradecku lámala stromy. Hasiči vyjížděli k 25 událostem
Bouřka po celém kraji lámala stromy. Hasiči vyjížděli k 25 událostem

A odpoledne poté přinesl Český hydrometeorologický ústav informaci, že šlo skutečně o tornádo, tedy že se jev dotkl zemského povrchu. „Po konzultaci s kolegy z CTRA potvrzujeme včerejší výskyt slabého tornáda od Chlumce nad Cidlinou před 18.00. Kontakt se zemí byl jen letmý a bez škod. Radarově se jednalo o 'nezajímavou' buňku. Další potvrzení, že slabá jsou relativně běžná,“ napsal ČHMÚ na Twitteru.