V Novém Bydžově opět žádné překvapení nekonalo. Ve volbách znovu zvítězila ODS, v jejímž čele stál současný starosta Pavel Louda. Strana pod jeho vedením dostala od voličů téměř 26 procent hlasů a má tak sedm mandátů. Starosta své už sedmé volební vítězství nechtěl nijak komentovat. “Karel Gott má slavíků více,” řekl se smíchem. Sám je prý spokojen hlavně s tím, že se podařila generační obměna, kterou prošla kandidátka ODS a z níž, jak přiznal, měl trochu obavy. “Teď to vypadá, že za nějakou dobu budu moci všechno předat někomu mladšímu,” podotkl.

Za opakovanými úspěchy ODS v Novém Bydžově stojí podle něj to, že ve své činnosti nemá výkyvy. “Tady nejde o politiku, ale o práci, která je za námi vidět,” uvedl Pavel Louda.

Starosta Smiřic Luboš Tuzar si v komunálních volbách připsal už páté vítězství. Navíc hnutí Volba pro Smiřice, které do volebního klání vedl, získalo téměř neuvěřitelných 46,54 procenta hlasů a z patnácti mandátů si připsalo osm, takže v budoucím zastupitelstvu bude mít většinu. “Nechtěli jsme tomu věřit… Je to úžasné,” netajil svou radost starosta. Podle jeho slov Volba pro Smiřice nepřipravovala žádnou speciální kampaň, voliči se tedy spíše řídili tím, jak město vedla. “Říkali jsme si, zda naše preference negativně neovlivní rozsáhlá a náročná rekonstrukce hlavní komunikace ve městě, kvůli které je rozkopaná půlka Smiřic. Ale lidé asi pochopili, že je to potřeba,” řekl Luboš Tuzar.

O tak luxusním náskoku si může třetí z matadorů tentokrát nechat jen zdát. Starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil a jeho KDU-ČSL sice zvítězili se ziskem 26 procent hlasů a šesti mandátů, ale od hnutí Nezávislí Chlumec nad Cidlinou, kteří skončili druzí, je dělí jen dva procentní body. Před čtyřmi lety navíc získali téměř třetinu hlasů, takže si pohoršili. “Ale já jsem spokojený,” řekl starosta. Vítězství lidovců bylo tentokrát sice těsné, Miroslav Uchytil však dostal nejvíc preferenčních hlasů.

Dříve KDU-ČSL v Chlumci porážela soupeře rozdílem třídy, to se nyní změnilo. “Nastoupila nová generace a my jsme rádi, že jsme to ustáli,” konstatoval starosta, který má za sebou už pět funkčních období. Teď ho čekají náročná povolební vyjednávání.