Turečtí pastevci žijí s mobily a satelity

Díky studiu cestovního ruchu jsem vloni dostal možnost studovat jeden semestr v tureckém městě Muğla. Turecko jsem si natolik zamiloval, že jsem se rozhodl vrátit, tentokrát na čtyřměsíční pracovní stáž. Tu jsem si našel ve velmi konzervativním tureckém městě Adapazari, které leží 150 kilometrů východně od Istanbulu.

Spolu se svou přítelkyní Žanetou, která studuje hradeckou pedagogickou fakultu, pomáháme učitelům angličtiny na soukromé škole. Dětem představujeme Evropu, Českou republiku, kulturní rozdíly mezi zeměmi i možnosti cestování po celém světě. Turecké děti, ale i teenageři a dospělí, jsou totiž v tomto směru naprosto nevzdělaní.

Nemají přehled o možnostech cestování a hlavně postrádají, až na výjimky, absolutně chuť poznávat cizí země. Turecko je totiž podle jeho obyvatel nejlepší na světě. Jezdit jinam tak ztrácí smysl. Právě toto smýšlení bychom chtěli alespoň z části změnit. Turecko je muslimskou zemí, která se rozkládá na dvou kontinentech, a tento přechod mezi dvěma světadíly je na něm silně znát.

Jsou zde moderní města, internet, ale také primitivní zemědělství na vesnicích, tradiční řemeslná výroba a konzervativní městečka, ve kterých se za posledních sto let mnoho nezměnilo.

Vše se zde setkává a mísí. Příkladem může být starý vesnický pastevec, který popohání stádo svých pěti ovcí, které jsou jeho celým živobytím. V jedné ruce drží vetchou hůl a v druhé ruce mobil, kterým volá manželce, aby mu večer ze satelitu nahrála poslední díl oblíbeného seriálu.

A právě tyto extrémy jsou důvodem, proč jsem si Turecko zamiloval. Sami Turci říkají, že v Turecku je možné vše. Tak jsem si to jel ověřit. Už shánění bydlení v Turecku nebylo snadnou záležitostí. Když se v realitní kanceláři dozvěděli, že nejsme manželé, volný byt neměli.

V obchodě jsme si koupili dva stejné prstýnky a od toho okamžiku se z nás stali manželé, případně snoubenci. Jak bylo zrovna potřeba.
S pomocí zahraničních studentů jsme si nakonec sehnali bydlení v rodině ředitele turecké základní školy v Serdivanu. (red)