Student Fakulty informatiky Univerzity Hradec Králové Daniel Potměšil popisuje své zážitky ze stáže v Turecku. Tentokrát přiblíží syrské hlavní město Damašek.

Připojili jsme se k půldennímu výletu, který pořádal jeden z levnějších hotelů v Aleppu, druhém největším městě Sýrie. V předvečer jsem ještě volal, zda se můžeme připojit a pán mě ujistil, že místo je. Že pojedeme dodávkou Volkswagen a řidič umí anglicky. Ráno jsme s potěšením zjistili, že místo opravdu je, třicet let stará dodávka skutečně byla značky Volkswagen a řidič opravdu znal nějaká anglická slova.

Výlet byl pěkný, viděli jsme spoustu míst a cestou se stavili na výborné svačině falafel, cizrnovém karbanátku v arabském chlebu. Když jsme přijeli do bytu, ve kterém nás nechával přespat syrský kamarád Yahya, bylo tu trochu přelidněno. Kromě nás a Yahyi tam byli tři lidé z USA, jeden Turek a hlavně osmatřicetiletý Maďar Gábor.

Gábor byl na cestě už několik měsíců a projel Indii, Nepál, Pákistán, Irák, Írán, Arménii, Turecko a teď je tady v Sýrii. Jezdí stopem a spí buď v mešitách, nebo u lidí, které potká. My jsme také další den vyráželi na cesty. Expresní vlak Aleppo - Damašek odjížděl před šestou hodinou ráno.

V Damašku jsme prošli staré město, mešitu, trh a jsme v podstatě viděli vše, co je tu zajímavé. Večer jsme se ještě nechali vyvézt na kopec nad Damaškem a s šálkem čaje jsme si vychutnávali pohled na krásně osvětlené hlavní město Sýrie. Původně jsme předpokládali, že pojedeme taxíkem, ale pak se ukázalo, že muž, se kterým jsme smlouvali cestu na kopec, není taxikář, ale normální chlapík s autem. Protože jsme nevěděli, jak je to na kopec daleko, cestu nahoru jsem usmlouval z 500 syrských liber na 300 a cestu dolů obyčejným žlutým taxíkem pak z 300 na 200 syrských liber.

Ráno jsem se recepčního zeptal, jestli do města Bosra, které jsme se rozhodli navštívit, jedou nějaké autobusy. Chvíli hledal na mapě a pak řekl, že žádný autobus nejede, že musíme taxíkem. Přitom je to asi 140 kilometrů. Poté ještě chvíli hledal v mapě, přivolal si na pomoc dalšího pracovníka hotelu a hledali spolu. Výsledkem bylo zjištění, že do Bosry autobus jede. Jen nevěděli kdy a odkud. Rozhodl jsem se, že se radši zeptáme lidí na ulici.

Povedlo se a za pár chvil jsme seděli v mikrobusu a uháněli směrem na jih k hranicím s Jordánskem. Jednou jsme museli přestoupit, což není legrace, protože nádraží je přeplněné lidmi, mikrobusy, nikdo neumí anglicky a názvy cílových stanic jsou v arabštině.

Posléze se ale vše podařilo a my jsme se konečně mohli projít po velmi zachovalém - možná nejvíc ze všeho, co jsme doposud měli možnost shlédnout - starověkém městě Bosra. Ještě více nás ale ohromil starý a plně funkční amfiteátr.

Po zítřejší prohlídce paláce na damašském starém městě máme namířeno do pouště, do města Palmýra.