„Lidé tu stáli již od sedmi hodin,“ řekl v pondělí ředitel krajské pobočky Úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák.

Právě včera totiž začala platit nová pravidla pro vyplácení všech druhů sociálních dávek. Veškerou agendu spojenou s dávkami přebírají úřady práce. Odpadá proto původní docházení na radnice. Nově se například otevřely pobočky úřadu práce ve Smiřicích a Třebechovicích pod Orebem.

„Je pravda, že někteří noví klienti si stěžují na nevýhodné dopravní spojení a náročnější docházku k nám. Nesídlíme přece jen přímo v centru města. Ale oni si lidé zvyknou,“ dodal Horák.

Podle něho je pro úřady práce nyní rozhodující, aby jim fungovaly všechny agendové systémy, které jsou zcela nové.„Občas se stane, že některý ze systémů na čas vypadne. Jsme připraveni, že naši zaměstnanci převezmou například žádost o podporu v nezaměstnanosti v písemné formě a v další fázi všechny potřebné podklady budeme doplňovat do počítače,“ vysvětluje Horák.

Jak dodal, lidé by měli být trpělivější. Vždyť jde opravdu o novinku. Je tak možné, že místo počítače vezmou na úřadech práce na chvíli za vděk tužkou a papírem. Podle zástupkyně ředitele Márie Paclíkové „jedou“ v některých městech také veřejné služby. „Je to ve městech, kde jsme již podepsali smlouvy a pokračuje se vlastně v již zavedeném systému,“ řekla Paclíková. Jedná se například o Rychnov nad Kněžnou, Novou Paku, Broumov, Trutnov či Hostinné.

Postupně budou na veřejné práce uzavírat smlouvy s dalšími radnicemi, zákonitě také na Královéhradecku.