Je to neuvěřitelný pohled, pulty hyper i supermarketů, čerpacích stanic a barů i hospůdek zejí prázdnotou. Někde prázdné pulty doplnili o víno, jinde zůstala  jen vysvětlující informace, že od pátečního večera platí zákaz prodeje lihovin s obsahem etanolu od dvaceti procent. V regálech tak zůstává jen víno nebo nejrůznější likéry. „Lidé to berou s humorem," shodli se prodejci alkoholu.

V sobotu večer ministr zdravotnictví Leoš Heger oznámil první případ otravy metylalkoholem v Pardubickém kraji. Naštěstí lékaři zjistili, že za problémy muže nestojí jedovatý alkohol, ale jiné zdravotní potíže. Byl převezen do hradecké nemocnice.

Do kontrol, zda se zákaz prodeje a nalévání dodržuje, se zapojili nejen hygienici, potravinářská inspekce, ale také policisté. „Zatím jsme se nesetkali s případem, že by někdo zákaz porušil," řekla v neděli Iva Kormošová z policie Královéhradeckého kraje.

Podnikatelům hrozí, když rozlijí v hospodě lidem alkohol z přinesených lahví, milionové pokuty. Alkohol tak putoval do skladů nejen z regálů, ale zmizet musel i z nápojových lístků.

Jenže Češi jsou národ vynalézavý. Hrozba otravy alkoholem mnohé neodradila. Například na Velkém náměstí před obřadní síní se vesele popíjel tvrdý. „Tak, kluci, nebojte se, klidně si dejte, máme ještě dost," nabízela hostům svatby jedna z žen, která se obřadu zúčastnila.

„Kdepak, my jsme z Moravy, takže nám žádná prohibice nevadí. Dáváme přednost vínu. Jen si nedovedu představit trvalou prohibici," řekl Jan Solich z Hradce Králové, který s manželkou Drahomírou v sobotu potvrzoval v domě U Špuláků manželský slib – po neuvěřitelných šedesáti letech. Však si také na  diamantové svatbě přiťukli vínem.

Jak se prodejci alkoholu shodli, lidé se spíš nad novým opatřením a zákazem prodeje alkoholu usmívají. „Nestalo se, že by nám někdo nadával. My plníme nařízení, že tu alkohol nesmí být," tvrdí většina z nich. „Lidé se tomu mnohdy zasmějí, nechápou to," řekla Dana Pařízková z čerpací stanice UNO – HK.

„Já dávám přednost pivu, takže mi zákaz prodeje tvrdého alkoholu zase tak nevadí. Jednou to skončit přece musí," uvedl Ivan Staňov, Bulhar žijící v Hradci.

„Léčil jsem si neduhy becherovkou. Teď žádnou doma nemám, tak jsem zvědavý, jak dlouho bude zákaz prodeje platit. Stejně si lidé najdou nějakou jinou cestu, aby se k alkoholu dostali. Už jsem slyšel, že se pro alkohol, například rum nebo vodku, jezdí do sousedního Polska," doplnil František Novák z Královéhradecka.