„Na konci akce kolem půlnoci jsem si vyzvedl věci v šatně a chtěl jsem odejít,“ popisuje začátek útoku bývalý náměstek hradeckého primátora a zastupitel města. Dnes je krajským zastupitelem za Zelené a pracuje na magistrátu jako poradce a asistent náměstka primátorky Adama Záruby.

„Byl tam nějaký pán, který na mě začal křičet, sprostě mi nadával: Ty hajzle zelenej. Bránil mi v odchodu, strkal do mě a snažil se mě srazit na zem,“ popisuje incident čtyřicetiletý politik.

Sám říká, že ze strkanice vyvázl s roztrženým kabátem a den po incidentu se obrátil na policii. „Mohu potvrdit, že jsme ve čtvrtek odpoledne přijali oznámení o napadení, které jsme začali prověřovat jako přestupek proti občanskému soužití,“ potvrdila Deníku mluvčí policie Eva Prachařová.

Incident nakonec skončil roztrženým kabátem a poničenými drobnými dárky, které Martin Hanousek na akci k 30. výročí založení společnosti VAK Hradec Králové dostal. Většinovým akcionářem firmy je město Hradec Králové.

„V předsálí bylo několik lidí, žádal jsem je, aby zavolali policii, k tomu se nikdo neměl,“ líčí noční událost hradecký politik. „Když ten člověk slyšel, že žádám o zavolání policie, tak to u něho vyvolalo ještě větší agresivitu a začal vlastně ten konflikt podruhé. Jak mě chtěl srazit, tak mi utrhl rukáv od kabátu,“ popisuje vývoj události Hanousek.

Vše pak uklidnili zřejmě známí útočníka. „Snažil jsem se ho zklidnit, nemínil jsem se s ním prát,“ dodává Martin Hanousek, který následně požádal společnost Aldis o uchování kamerových záznamů z incidentu.

Martin Hanousek říká, že s velkou pravděpodobností ví, o koho se jedná, ale vzhledem k tomu, že si není jistý, nechce být konkrétní.

„Tak jméno útočníka už na 95 % znám, ale dokud to nebude zcela jistota, tak to tu nemohu uvést, abych se nedopustil klamání. Je to tedy pořádná ostuda. Zaměstnanec městské společnosti,“ napsal politik v diskuzi pod svým statusem o napadení na Facebooku.

Útočník mu dnes sám zavolal a omluvil se. „Řekl mi, že se mu zdálo, že jsem se na něj blbě usmál. Přemlouval mě, abych to nepředával policii, ale na policii jsem byl už ve čtvrtek,“ interpretuje hovor Hanousek.

Primátorka Pavlína Springerová říká, že vedení města nyní s určitostí neví, zda se jednalo o někoho z městských společností: „V tuto chvíli to beru jako věc, kterou řeší policie, a dokud nebudeme vědět s jistotou, kdo to byl, tak to nemůžeme komentovat ani řešit případné dopady nebo postihy. Každopádně jakékoliv napadení člověka je odsouzeníhodné.“

Martin Hanousek byl zastupitelem města od roku 2011 do roku 2022. V minulém volebním období pak byl víc než dva roky náměstkem primátora. „Za celou politickou kariéru se mi nic takového nestalo. Zažil jsem různé divoké diskuze třeba s fotbalovým fanoušky hradeckého FC kvůli malšovickému stadionu. Tohle ale bylo totálně z čistého nebe. Za mě je to absolutně nepřijatelné jednání a jsem z toho v šoku,“ dodává Martin Hanousek.

Mohlo by vás zajímat: Bezmoc na Moravském Předměstí. Místo lesíka vyrostou na sídlišti nechtěné domy

Místo lesíka budou uprostřed sídliště domy. | Video: Deník/Stanislav Ďoubal