Život s duševním onemocněním není snadný. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují křehkou duši v běžném životě.

Martina má diagnostikovanou schizofrenii od svých 19 let, kdy se začala léčit. Prodělala několik epizod nemoci a čtyřikrát byla hospitalizovaná. Nemoc probíhala vážně, a tak se Martina na rozdíl od svých vrstevníků nemohla osamostatnit od rodiny. Neumí si vyřídit úřední záležitosti a bojí se jednat s cizími lidmi. Domácí povinnosti za ni dělají rodiče.

Návštěva úřadu může být složitá

„Jak se u mě projevovala schizofrenie? Nejhorší byly hlasy, které mi nadávaly. Pořád jsem zkoumala, kdo je vysílá, musela jsem je poslouchat, všechno ostatní šlo stranou. Rodiče mi později řekli, že jsem je nevnímala a jen si povídala pro sebe. Nemohla jsem nikam jít, protože se na mě lidi pořád dívali. Pak jsem přestala věřit i rodině a zamkla se v pokoji,“ řekla slečna Martina. Martina má hodné rodiče, ale někdy ji přijde, že se o ni starají až příliš. „V Péči o duševní zdraví jsem začala chodit do kurzu komunikace a pak jsem si to zkusila v reálu. Sociální pracovnice mi poradila a trénovaly jsme co říct a tak,” přiblížila Martina. Když šla žádat na úřad o změnu invalidního důchodu, myslela, že to nezvládne. Nakonec ale prolomila obtíže. „Chci chodit na kurz vaření. Možná jednou zkusím tréninkové bydlení,” uvedla Martina.

Osvěta o duševních nemocech je třeba

Pomáhat lidem s duševními obtížemi si vzalo za cíl občanské sdružení Péče o duševní zdraví, které se stará o své klienty více než patnáct let.

Nejenom pro ně je uspořádána akce Týdny pro duševní zdraví. Akce se koná v Hradci Králové již po třetí a trvá od 10. do 18 října.

Pro návštěvníky jsou přichystány různé workshopy, semináře nebo promítání filmů. Slavnostní zahájení se uskutečnilo včera v kině Centrál. „Naše organizace je provozovatelem sociálních služeb. Chodí k nám různí klienti, kteří mají duševní onemocnění, jako je například schizofrenie. Naším úkolem je, abychom klientům, kteří jsou často ve složité životní situaci, vytvořili sociální síť a zázemí,” prozradila manažerka pardubického sdružení Péče o duševní zdraví Leona Hovorková.

Společnost se zvolna kultivuje

Život s duševní nemocí často znamená stigmatizaci. Lidé nezřídka žijí na okraji společnosti a dostávají se do pomyslného bludného kruhu, kdy se pohybují mezi hospitalizací a nevyhovujícími životními podmínkami. „Situace se pomalu zlepšuje. Je to vidět i na léčebnách. Široká veřejnost ví, že duševní zdraví je křehké. Ale i přesto se stává, že lidé jsou posměváčci. Je to spíš otázka mentality a vzdělání,” uzavřela Hovorková.

Právě akce Týdny duševního zdraví usilují o prolomení ledů, smazání tabu a nastolení vzájemného dialogu mezi oběma stranami. K osvětě je potřeba ještě mnoho úsilí, protože lidé jsou plní předsudků a strachu. Více informací naleznete na adrese: www.pdz.cz a sekci aktuality.